Toqayev: Putinning Qozog‘istonga tashrifi ikki tomonlama munosabatlar uchun muhim voqea bo‘ladi
Qozog‘iston Prezidenti Qasim-Jo‘mart Toqayev Rossiya Tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov bilan uchrashuvda Vladimir Putinning 27-noyabr kuni Qozog‘istonga bo‘lajak tashrifi ikki tomonlama munosabatlar rivojlanishida muhim bosqich bo‘lishini ta’kidladi. Toqayev uchrashuvga puxta tayyorgarlik ko‘rilayotganini, chunki u mamlakatlar o‘rtasidagi strategik hamkorlik va ittifoqchilik aloqalarini mustahkamlashi kutilayotganini aytdi.
Munosabatlarimiz namunali xarakterga ega va jadal rivojlanmoqda. Bo‘lajak tashrif strategik hamkorligimiz va ittifoqchiligimizga qo‘shimcha turtki beradi,” — dedi Toqayev va uchrashuv ikki mamlakatni yanada yaqinlashtirish uchun muhimligini ta’kidladi.
Lavrov qo‘shimcha qilishicha, tashrif doirasida o‘nlab qo‘shma bitimlarni o‘z ichiga olgan muhim hujjatlar to‘plami imzolanadi. Davlat rahbarlari tomonidan e’lon qilinadigan siyosiy bayonot ham tayyorlanmoqda. “Sammitda prezidentlarning yuzma-yuz suhbati va kengaytirilgan tarkibdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tadi,” — deya aniqlik kiritdi Lavrov, bo‘lajak muloqotning ahamiyatini ta’kidlab.

Токаев: Визит Путина в Казахстан станет знаковым событием для двусторонних отношений
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в ходе встречи с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым заявил, что предстоящий визит Владимира Путина в Казахстан 27 ноября станет важным этапом в развитии двусторонних отношений. Токаев подчеркнул, что встречу готовят тщательно, поскольку ожидается, что она укрепит стратегическое партнерство и союзнические связи между странами.
«Наши отношения носят образцовый характер и динамично развиваются. Предстоящий визит придаст дополнительный импульс нашему стратегическому партнерству и союзничеству», — отметил Токаев, подчеркнув важность встречи для дальнейшего сближения двух стран.
Лавров добавил, что в рамках визита будет подписан значительный пакет документов, включающий десятки совместных соглашений. Также готовится политическое заявление, которое сделают главы государств. «На саммите пройдет доверительный разговор президентов один на один и заседание в расширенном составе», — уточнил Лавров, подчеркнув важность предстоящего диалога.