Investitsiyalarni rag'batlantirish choralarini kengaytiruvchi qonun qabul qilindi
Qonun loyihasi investorlarning huquqlari va majburiyatlarini, shuningdek, davlat tomonidan qo’llab-quvvatlanadigan kafolatlar va choralarni belgilaydi. Ushbu tashabbus, shuningdek, investorlar uchun xalqaro standartlarga, shu jumladan Jahon savdo tashkiloti qoidalariga mos keladigan yanada qulay sharoitlarni yaratishga intiladi.
Muhim choralardan biri qo’shma korxonalarda xorijiy investorlar ulushini 15 foizdan 10 foizga kamaytirishdir. Shuningdek, qonun loyihasi investorlarni qo’llab-quvvatlashga yangi yondashuvlarni taklif etadi va ular bilan muloqot qilish imkoniyatini ochadi. Unda keraksiz cheklovlar bekor qilinadi va investitsiya loyihalarining tasnifi Qonunchilik darajasida belgilanadi.
Mas’ul qo’mita a’zolari qonun loyihasini deputatlarning takliflarini hisobga olgan holda takomillashtirdilar, bu esa uning mazmunini yaxshilashga yordam berdi. Ushbu qonunning qabul qilinishi investorlarning huquqlari va kafolatlarini aniq belgilashga, ularni qo’llashdagi noaniqliklarni bartaraf etishga, shuningdek, mamlakatning investitsiyalarga jozibadorligini oshirishga va iqtisodiyotga investitsiyalar hajmini oshirishga imkon beradi. Muhokama natijasida deputatlar qonun loyihasini qabul qildilar.

Принят закон, расширяющий меры по стимулированию инвестиций
Законопроект определяет права и обязанности инвесторов, а также гарантии и меры государственной поддержки. Инициатива также стремится создать более благоприятные условия для инвесторов, соответствующие международным стандартам, включая правила Всемирной торговой организации.
Одной из важных мер является снижение доли иностранных инвесторов в совместных предприятиях с 15 до 10 процентов. Также законопроект предлагает новые подходы к поддержке инвесторов и открывает возможность для диалога с ними. В нем отменяются ненужные ограничения, а классификация инвестиционных проектов будет определена на законодательном уровне.
Члены ответственного комитета доработали законопроект с учетом предложений депутатов, что помогло улучшить его содержание. Принятие этого закона позволит четко определить права и гарантии инвесторов, устранить неясности в их применении, а также повысить привлекательность страны для инвестиций и увеличить объем вложений в экономику. В результате обсуждения депутаты приняли законопроект.