Rossiya va O‘zbekiston 2025-2030-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik rejasini tasdiqladi
Moskvada bo‘lib o‘tgan Rossiya Federatsiyasi va O‘zbekiston Respublikasi o‘rtasidagi iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo komissiyaning 25-yig‘ilishida Rossiyaning Uzoq Sharqi bilan O‘zbekiston o‘rtasidagi 2025-2030-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik rejasi tasdiqlandi. Hujjatni Rossiya Uzoq Sharq va Arktikani rivojlantirish vaziri o‘rinbosari Vitaliy Altabayev hamda O‘zbekiston investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri o‘rinbosari Xurram Teshabayev imzoladi.
Reja iqtisodiyot, savdo, ta’lim, tog‘-kon sanoati, shaharsozlik va turizm kabi sohalarda hamkorlikni rivojlantirishni nazarda tutadi. Tomonlar o‘zaro savdo, jumladan agrosanoat mahsulotlari hajmini ko‘paytirish, qo‘shma investitsiya loyihalarini rivojlantirish, foydali qazilmalarni qazib olish va qayta ishlashda innovatsion texnologiyalarni joriy etish, shuningdek hududlarni kompleks rivojlantirish uchun bosh rejalarni ishlab chiqish bo‘yicha kelishib oldilar. Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasida tarmoq ta’lim dasturlarini amalga oshirish, yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash va sayyohlar oqimini ko‘paytirishga alohida e’tibor qaratildi.

Россия и Узбекистан утвердили план сотрудничества на 2025–2030 годы
На 25-м заседании Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Российской Федерацией и Республикой Узбекистан, прошедшем в Москве, был утверждён План сотрудничества Дальнего Востока России с Узбекистаном на 2025–2030 годы. Документ подписали заместитель министра по развитию Дальнего Востока и Арктики России Виталий Алтабаев и заместитель министра инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана Хуррам Тешабаев.
План предусматривает развитие партнёрства в таких сферах, как экономика, торговля, образование, горнорудная промышленность, градостроительство и туризм. Стороны договорились увеличить объемы взаимной торговли, в том числе агропромышленной продукции, развивать совместные инвестиционные проекты, внедрять инновационные технологии в добычу и переработку полезных ископаемых, а также разрабатывать мастер-планы для комплексного развития территорий. Особое внимание уделено реализации сетевых образовательных программ, подготовке специалистов высшей квалификации и повышению турпотока между Россией и Узбекистаном.
Инициатива по разработке плана была предложена в ходе визита министра по развитию Дальнего Востока и Арктики России Алексея Чекункова в Ташкент в октябре 2024 года.