BMTning maxsus ma'ruzachisi O'zbekistonga tashrif buyuradi
19-30 avgust kunlari BMTning yetarli uy-joy huquqi bo’yicha maxsus ma’ruzachisi Balakrishnan Rajagopal O’zbekistonga tashrif buyuradi, deb xabar beradi "Dunyo“axborot agentligi.
Janob Rajagopal O’zbekistonda odamlarning munosib uy-joy olish huquqi qanday himoya qilinayotgani va amalga oshirilayotganini o’rganadi. Tahlilning asosiy parametrlari narx va jismoniy sharoitlar uchun uy-joylarning mavjudligi, uning yashash uchun yaroqliligi, zarur xizmatlardan foydalanish imkoniyati, shuningdek majburiy ko’chirish bilan bog’liq muammolar bo’ladi.
Ma’ruzachi, shuningdek, O’zbekiston hukumati mamlakat aholisini munosib uy-joy bilan ta’minlash uchun qanday choralar ko’rayotganini ko’rib chiqadi. Bundan tashqari, mutaxassis iqlim inqirozi odamlarning uy-joy huquqlariga qanday ta’sir qilishiga va aholining shahar rivojlanishi bilan bog’liq qarorlar qabul qilishda qanday ishtirok etishiga e’tibor qaratadi.
Rajagopal Toshkent, Jizzax, Samarqand va Buxoroga, shuningdek ularning atroflariga boradi. U talabalar yashaydigan joylarga, oiladagi zo’ravonlik qurbonlari uchun sheltersga va doimiy yashash joyiga ega bo’lmaganlarga tashrif buyuradi. Mutaxassis uy-joy bilan bog’liq bo’lgan Markaziy va mahalliy hokimiyat vakillari, sudyalar, fuqarolik jamiyati va biznes vakillari bilan uchrashadi.
Tashrif yakunida Janob Rajagopal matbuot anjumani o’tkazadi va 2025 yil mart oyida BMTning inson huquqlari bo’yicha Kengashiga batafsil hisobot taqdim etadi.

Специальный докладчик ООН посетит Узбекистан
С 19 по 30 августа специальный докладчик ООН по праву на достаточное жилище Балакришнан Раджагопал посетит Узбекистан, сообщает ИА «Дунё».
Господин Раджагопал изучит, как в Узбекистане защищается и реализуется право людей на достойное жильё. Основными параметрами анализа станут доступность жилья по цене и по физическим условиям, его пригодность для жизни, доступ к необходимым услугам, а также проблемы, связанные с принудительными выселениями.
Докладчик также рассмотрит, какие меры предпринимает правительство Узбекистана, чтобы обеспечить жителей страны доступом к достойному жилью. Кроме того, эксперт обратит внимание на то, как климатический кризис влияет на жилищные права людей, и как жители участвуют в принятии решений, связанных с вопросами развития городов.
Во время своего визита Раджагопал побывает в Ташкенте, Джизаке, Самарканде и Бухаре, а также в их окрестностях. Он посетит места, где живут студенты, шелтеры для жертв домашнего насилия и тех, кто не имеет постоянного жилья. Эксперт встретится с представителями центральных и местных властей, судьями, представителями гражданского общества и бизнеса, который связан с жилищной сферой.
По итогам визита господин Раджагопал проведёт пресс-конференцию, а в марте 2025 года представит подробный доклад Совету ООН по правам человека.