Qonunchilik palatasi ma'ruzachisi Kipr tashqi ishlar vaziri bilan uchrashdi
O’zbekiston Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi ma’ruzachisi Nuriddin Ismoilov Kipr tashqi ishlar vaziri Konstantinos Kombos boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuvda O’zbekiston va Kipr o’rtasidagi parlamentlararo hamkorlikni yanada kengaytirish va uni yangi mazmun bilan boyitish, normalar yaratish sohasida tajriba almashish masalalari muhokama qilindi Delegatsiya a’zolariga “O’zbekiston — 2030” strategiyasida belgilangan ustuvor vazifalar, uning doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar, Konstitutsiya normalarini yangi tahrirda amalga oshirish borasidagi sa’y-harakatlar, Qonunchilik palatasi tuzilmasi, qonun ijodkorligi faoliyati, qo’mitalar, komissiyalar va palata deputatlarining asosiy vazifalari haqida batafsil ma’lumot berildi.
O’z navbatida, Janob Kombosning ta’kidlashicha, so’nggi yillarda O’zbekistonda barcha sohalar jadal rivojlanmoqda, Shavkat Mirziyoyevning amaliy harakatlari va tashabbuslari Respublika uchun muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Tomonlar parlamentlararo hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish va mustahkamlash ikki mamlakat manfaatlariga teng darajada mos kelishini ta’kidladilar. Uchrashuvda natijalari hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish bo’yicha kelishuv bo’ldi.

Спикер Законодательной палаты встретился с министром иностранных дел Кипра
Прошла встреча Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Узбекистана Нуриддина Исмоилова с делегацией, которую возглавлял министр иностранных дел Кипра Константинос Комбос.
На встрече обсудили вопросы дальнейшего расширения межпарламентского сотрудничества между Узбекистаном и Кипром и его обогащения новым содержанием, а также обмена опытом в сфере нормотворчества. Членам делегации представлена подробная информация о приоритетных задачах, определённых в Стратегии «Узбекистан — 2030», реализуемых в её рамках реформах, усилиях по реализации норм Конституции в новой редакции, структуре Законодательной палаты, законотворческой деятельности, основных задачах комитетов, комиссий и депутатов палаты.
В свою очередь, господин Комбос отметил, что в последние годы в Узбекистане стремительно развиваются все сферы, а практические действия и инициативы Шавката Мирзиёева имеют важное значение для республики.
Стороны подчеркнули, что выведение и укрепление межпарламентского сотрудничества на новый уровень в равной степени отвечает интересам обеих стран. Итогом встречи стала договорённость о выведении сотрудничества на новый уровень.