AQShning saylangan prezidenti Donald Tramp Xitoy Xalq Respublikasi raisi Si Szinpinga o‘zining inauguratsiya marosimiga tashrif buyurish uchun taklifnoma yubordi, deb xabar qilmoqda CBS News. Agar Xitoy rahbari taklifni qabul qilsa, bu 1874-yildan buyon chet el davlat rahbarining bunday marosimda ishtirok etishining birinchi holati bo‘ladi.
Telekanal ma’lumotlariga ko‘ra, taklifnoma noyabr oyi boshidayoq yuborilgan ekan. Biroq Si Szinpinning tashrif buyurishga rozilik bergani yoki yo‘qligi hozircha noma’lum.
Xabar qilinishicha, Tramp jamoasi inauguratsiyaga boshqa jahon yetakchilarini ham taklif etish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda. Jumladan, Vengriya bosh vaziri Viktor Orban marosimda qatnashish bo‘yicha hali uzil-kesil qaror qabul qilmagani haqida CBS manbalaridan biri ma’lum qildi.

Дональд Трамп пригласил Си Цзиньпина на инаугурацию
Избранный президент США Дональд Трамп направил приглашение председателю КНР Си Цзиньпину посетить его инаугурацию, сообщает CBS News. Если глава Китая примет приглашение, это станет первым случаем присутствия иностранного лидера на церемонии со времен 1874 года.
По данным телекомпании, приглашение было отправлено еще в начале ноября. Однако пока неизвестно, согласился ли Си Цзиньпин приехать.
Команда Трампа, как сообщается, рассматривает возможность пригласить на инаугурацию и других мировых лидеров. Например, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан пока не принял окончательного решения о посещении церемонии, отметил один из источников CBS.
Традиционно на инаугурацию президента США приглашаются послы и дипломаты. Как уточняет Госдепартамент, иностранные лидеры не участвовали в подобных мероприятиях на протяжении почти 150 лет.