O‘zbekiston MDH ziyolilari forumida ishtirok etdi
Boshqirdiston Respublikasida MDH davlatlari ijodiy va ilmiy ziyolilarining XVII Forumi o‘tkazildi. Tadbirning asosiy mavzusi MDHdagi umumiy qadriyatlar va madaniy xilma-xillikni muhokama qilish edi.
Forum birinchi marta ishtirokchi davlatlarning poytaxtlarida emas, balki mintaqaviy markazda bo‘lib o‘tdi. Rossiya Prezidentining xalqaro madaniy hamkorlik bo‘yicha maxsus vakili Mixail Shvidkoyning ta’kidlashicha, bu Forumda do‘stlik va o‘zaro tushunish muhitini yaratishga imkon berdi. U tadbir o‘tkazish joyi sifatida Ufani tanlash mintaqaning ko‘p millatli va mehmondo‘stligini hisobga olgan holda mutlaqo to‘g‘ri qaror bo‘lganini aytib o‘tdi.
Forumda MDH davlatlaridan ilm-fan, madaniyat va ta’lim sohasi vakillari, shuningdek, vazirliklar va xalqaro tashkilotlar rahbarlari ishtirok etdi. “Raqamli o‘zgarishlar davrida ilm-fan va ta’lim” mavzusidagi panel muhokamasi asosiy jihatlardan biri bo‘ldi.
“’Svet’ mobil ilovasi — rus tili va rus madaniyatiga qiziquvchilar uchun ochiq elektron kutubxona. Xorijiy mamlakatlarda klassik va intellektual adabiyotlarga bo‘lgan talab yuqoriligini, Rossiyadan tashqarida xizmatdan foydalanishga qiziqish ortib borayotganini ko‘ryapmiz. ’Svet. Kitoblar va audiokitoblar’ ilovasining yangi versiyasi chiqarilganini mamnuniyat bilan ma’lum qilaman. Bu butun dunyo uchun yagona ilova bo‘lib, unda birinchi marta mashhur san’atkorlar: Sergey Chonishvili, Renata Litvinova va boshqalar ijrosidagi audiokitoblar mavjud,” — deya ta’kidladi Rossiya davlat kutubxonasi Media kommunikatsiyalar va dizayn boshqarmasi boshlig‘i Anna Andreyeva.
Forum doirasida ijodiy innovatsiyalar, milliy madaniy an’analar va ko‘ngillilarning jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni mavzulari ham muhokama qilindi. Ishtirokchilar Ulug‘ Vatan urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga, ijodiy oliy o‘quv yurtlarining o‘zaro hamkorligiga, MDH hududida kinematografiya va inklyuziv san’atni rivojlantirishga bag‘ishlangan davra suhbatlarida qatnashdilar.
Hamdo‘stlik mamlakatlari o‘rtasidagi keyingi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab beruvchi rezolyutsiya qabul qilinishi Forum ishining yakuni bo‘ldi.

Узбекистан принял участие в форуме интеллигенции СНГ
В Республике Башкортостан прошёл XVII Форум творческой и научной интеллигенции стран СНГ. Главной темой мероприятия стало обсуждение общих ценностей и культурного многообразия в СНГ.
Форум впервые состоялся в региональном центре, а не в одной из столиц стран-участников. По словам Михаила Швыдкого, Специального представителя Президента России по международному культурному сотрудничеству, это позволило создать на Форуме атмосферу дружбы и взаимопонимания. Он отметил, что выбор Уфы в качестве места проведения мероприятия был абсолютно правильным решением, учитывая многокультурность и гостеприимство региона.
Форум собрал представителей науки, культуры и образования из стран СНГ, а также руководителей министерств и международных организаций. Одним из ключевых моментов стала панельная дискуссия на тему «Наука и образование в эпоху цифровой трансформации».
«Мобильное приложение „Свет“ — открытая электронная библиотека для всех, кто интересуется русским языком и русской культурой. Мы видим, что есть большой спрос на классическую и интеллектуальную литературу в зарубежных странах, растет интерес к использованию сервиса вне России. Рада сообщить, что выпущена новая версия приложения „Свет. Книги и аудиокниги“, единое для всего мира, где впервые стали доступны аудиокниги в исполнении знаменитых артистов: Сергея Чонишвили, Ренаты Литвиновой и других», — рассказала Начальник Управления медиакоммуникаций и дизайна Российской государственной библиотеки Анна Андреева.
В рамках Форума также обсуждались темы творческих инноваций, национальных культурных традиций и роли волонтёрства в развитии общества. Участники приняли участие в круглых столах, посвящённых 80-летию Победы в Великой Отечественной войне, взаимодействию творческих вузов, развитию кинематографа и инклюзивному искусству на пространстве СНГ.
Итогом работы Форума стала резолюция, определяющая направления дальнейшего сотрудничества стран Содружества.