Oliy Majlisda temir yo‘l transportini tartibga solish masalasi muhokama qilindi
Qonunchilik palatasining majlisida ‘Temir yo‘l transporti to‘g‘risida‘gi qonun loyihasi ko‘rib chiqildi. Yangi qonun temir yo‘l sohasiga xususiy sektorni jalb etish, sog‘lom raqobat uchun sharoit yaratish va monopoliyaga chek qo‘yishni taklif etmoqda.
Davlat tomonidan belgilangan tariflar bo‘yicha yo‘lovchi tashishdan ko‘rilgan zararlar byudjetdan qoplanishi ko‘zda tutilmoqda. Qonun loyihasida, shuningdek, yo‘lovchilar va ularning yuklari xavfsizligini ta’minlovchi qoidalar, jumladan, nogironligi bo‘lgan shaxslarning o‘zlariga zarur texnik vositalarni bepul olib yurish huquqi ham nazarda tutilgan.
Qonun loyihasi deputatlar tomonidan faol muhokama qilindi va unga bir qator o‘zgartishlar kiritildi. Xususan, yuk jo‘natuvchilarning yukxatga kiritilgan ma’lumotlar to‘g‘riligi uchun javobgarligi aniqlashtirilib, vagon va konteynerlardan foydalanish uchun to‘lov tartibi soddalashtirildi. Natijada qonun loyihasi ma’qullandi va Senatga yuborildi.
Shuningdek, majlisda ‘Davlat boji to‘g‘risida‘gi Qonunga kiritilayotgan o‘zgartishlar ko‘rib chiqildi. Endi xorijiy tijorat tashkilotlari vakolatxonalarini akkreditatsiya qilishda davlat boji butun muddat uchun emas, balki akkreditatsiyaning har bir yili uchun undiriladi. Bu tushunmovchiliklarning oldini olishga yordam beradi va akkreditatsiyani uzaytirish jarayonini yengillashtiradi.

В Олий Мажлисе обсудили регулирование железнодорожного транспорта
На заседании Законодательной палаты обсудили проект закона «О железнодорожном транспорте». Новым законом предлагается привлекать частный сектор в железнодорожную отрасль, создавать условия для здоровой конкуренции и устранять монополию.
Предусматривается, что убытки от пассажирских перевозок по регулируемым государством тарифам будут возмещаться из бюджета. Законопроект также содержит нормы, которые обеспечивают безопасность пассажиров и их багажа, в том числе для людей с инвалидностью, которые смогут бесплатно провозить необходимые им технические средства.
Законопроект активно обсуждался депутатами, и в него внесли ряд поправок. Например, уточнили ответственность грузоотправителей за правильность внесённых в накладную данных и упростили порядок оплаты за пользование вагонами и контейнерами. В итоге проект закона был одобрен и направлен в Сенат.
Также на заседании рассматривали изменения в Закон «О государственной пошлине». Теперь при аккредитации представительств иностранных коммерческих организаций госпошлина будет взиматься за каждый год аккредитации, а не за весь период сразу. Это поможет избежать недоразумений и облегчит процесс продления аккредитации.