Siyosat asoslari yadroviy qurollarni tiyib turish milliy xavfsizlikning eng ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligini ta’kidlaydi. U boshqa davlatlar yoki harbiy bloklar tomonidan Rossiya va uning ittifoqchilariga qarshi tajovuzning oldini olishga qaratilgan. Buning uchun harbiy qudratning butun majmuasi, shu jumladan yadroviy qurol qo‘llaniladi.
Hujjatda Rossiyani potensial dushman sifatida ko‘radigan hamda yadroviy qurolga, sezilarli harbiy salohiyatga yoki boshqa ommaviy qirg‘in qurollariga ega bo‘lgan davlatlar yoki harbiy koalitsiyalar yadroviy tiyib turish obyektlari ekanligi ko‘rsatilgan. Bundan tashqari, Rossiyaga qarshi tajovuzga tayyorgarlik ko‘rish va uni amalga oshirish uchun o‘z hududini, havo yoki dengiz maydonini taqdim etadigan davlatlarga nisbatan tiyib turish choralari qo‘llanilishi mumkin.
Rossiya yadro qurolini qo‘llashga o‘tishi mumkin bo‘lgan vaziyatlarga alohida e’tibor qaratilgan. U Rossiya, uning ittifoqchilari yoki muhim obyektlariga qarshi ommaviy qirg‘in qurollari bilan hujumga javoban ishlatilishi mumkin. Shuningdek, ballistik raketalarning uchirilishi yoki havo-kosmik hujum vositalari bilan ommaviy hujum haqida ishonchli ma’lumotlar mavjud bo‘lganda qo‘llash imkoniyati yuzaga keladi.
Hujjatda yadro qurolini qo‘llash to‘g‘risidagi qarorni faqat Rossiya prezidenti qabul qilishi mumkinligi ta’kidlangan. Ayrim hollarda davlat rahbari xalqaro hamjamiyatni yadroviy quroldan foydalanishga tayyorligi yoki amalda qo‘llanilganligi to‘g‘risida xabardor qilish huquqiga ega.

Владимир Путин утвердил основы государственной политики России в области ядерного сдерживания
Президент России Владимир Путин подписал указ № 991, который утвердил обновлённые основы государственной политики в области ядерного сдерживания. Документ, опубликованный на официальном портале правовой информации, стал стратегическим руководством, определяющим принципы, цели и условия применения ядерного оружия в интересах обеспечения обороноспособности страны.
Основы политики подчёркивают, что ядерное сдерживание является одним из высших приоритетов национальной безопасности. Оно направлено на предотвращение агрессии со стороны других государств или военных блоков против России и её союзников. Для этого используется вся совокупность военной мощи, включая ядерное оружие.
В документе обозначено, что объектами ядерного сдерживания выступают страны или военные коалиции, которые рассматривают Россию как потенциального противника и обладают ядерным оружием, значительным военным потенциалом или другими средствами массового поражения. Кроме того, меры сдерживания могут быть направлены против государств, предоставляющих свою территорию, воздушное или морское пространство для подготовки и осуществления агрессии против России.
Отдельное внимание уделено условиям, при которых Россия может перейти к применению ядерного оружия. Оно может быть использовано в ответ на атаку с применением оружия массового поражения против России, её союзников или критически важных объектов. Также возможность применения возникает при наличии достоверной информации о старте баллистических ракет или массированной атаке средствами воздушно-космического нападения.
Документ подчёркивает, что решение о применении ядерного оружия может быть принято исключительно президентом России. В некоторых случаях глава государства вправе уведомить международное сообщество о своей готовности использовать ядерное оружие или фактическом его применении.