Liberal-demokratlar va Demokratik partiya O‘zbekiston parlamentida ko‘pchilikni saqlab qoldi
Markaziy saylov komissiyasining rasmiy ma’lumotlariga ko‘ra, O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi va Demokratik partiya mamlakat parlamentida o‘z ko‘pchiligini saqlab qoldi. Bu saylovlar tarixiy ahamiyatga ega bo‘ldi, chunki O‘zbekiston tarixida birinchi marta deputatlar aralash tizim asosida yangi besh yillik muddatga saylandi.
Yangi saylov tizimi doirasida parlamentning quyi palatasidagi 150 o‘rinning 75 tasi bir mandatli okruglar bo‘yicha saylandi. Qolgan 75 o‘rin siyosiy partiyalarga berilgan ovozlar asosida taqsimlandi. Bu esa qonun chiqaruvchi organini shakllantirish jarayonini yanada demokratik va shaffof qilishga xizmat qildi.

Либерал-демократы и Демократическая партия сохраняют большинство в парламенте Узбекистана – данные ЦИК
Согласно официальным данным Центральной избирательной комиссии, Либерально-демократическая партия Узбекистана и Демократическая партия сохранили свое большинство в парламенте страны. Эти выборы стали знаковыми, так как в первый раз в истории Узбекистана депутаты были избраны на новый пятилетний срок по смешанной модели.
В рамках новой избирательной системы из 150 мест в нижней палате парламента 75 депутатов были выбраны по одномандатным округам. Остальные 75 мест распределялись на основе голосов, отданных за политические партии, что способствовало более демократичному и прозрачному процессу формирования законодательного органа.