Toshkentda orfan kasalliklarini tashxislash va davolash bo‘yicha xalqaro forum o‘tkaziladi
Poytaxtimizda 30-31 oktyabr kunlari “Chegarasiz Hamdo‘stlik” nomi ostida orfan kasalliklarini tashxislash va davolash bo‘yicha xalqaro forum bo‘lib o‘tadi. Ushbu muhim tadbirda Janubiy Koreya, Fransiya, Rossiya, Qirg‘iziston, Qozog‘iston, Belarus, Tojikiston va boshqa mamlakatlardan kam uchraydigan kasalliklar bilan shug‘ullanuvchi mutaxassislar hamda shifokorlar ishtirok etadi.
Forum O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi, O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirligi, “ZAMIN” xalqaro jamoat fondi, Fanlar akademiyasi Immunologiya va gemostaz instituti, shuningdek, “Respublika ixtisoslashtirilgan ona va bola salomatligi ilmiy-amaliy markazi” davlat muassasasi ko‘magida tashkil etilmoqda.
Forumning maqsadi kam uchraydigan va davolashda murakkab bo‘lgani sababli alohida e’tiborni talab qiladigan orfan kasalliklarni tashxislash, davolash va boshqarish sohasida tajriba hamda bilim almashishdan iborat. Ishtirokchilar tadqiqotlardagi so‘nggi yutuqlar, diagnostika va davolashning yangi usullari, shuningdek, bemorlar va tibbiyot muassasalari duch kelayotgan dolzarb muammolarni muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Bunday tadbir kam uchraydigan kasalliklar haqidagi xabardorlikni oshirish va bu sohada xalqaro hamkorlikni mustahkamlashda muhim rol o‘ynaydi. Bu esa o‘z navbatida orfan kasalliklarga chalingan bemorlarga ko‘rsatiladigan tibbiy yordam sifatini sezilarli darajada yaxshilashi mumkin.

В Ташкенте пройдет Международный форум по диагностике и лечению орфанных болезней
30-31 октября в Ташкенте состоится Международный форум по диагностике и лечению орфанных болезней под названием «Содружество без границ». В этом значимом мероприятии примут участие специалисты и врачи, занимающиеся редкими заболеваниями, из Южной Кореи, Франции, России, Киргизии, Казахстана, Беларуси, Таджикистана и других стран.
Форум организован при поддержке Академии наук Республики Узбекистан, Министерства здравоохранения Республики Узбекистан, Международного общественного фонда «ZAMIN», Института иммунологии и гемостаза Академии наук, а также Государственного учреждения «Республиканский специализированный научно-практический центр здоровья матери и ребенка».
Цель форума — обмен опытом и знаниями в области диагностики, лечения и управления орфанными заболеваниями, которые требуют особого внимания из-за их редкости и сложности в лечении. Участники смогут обсудить последние достижения в исследованиях, новые методы диагностики и терапии, а также актуальные проблемы, с которыми сталкиваются пациенты и медицинские учреждения.
Такое мероприятие играет важную роль в повышении осведомленности о редких заболеваниях и укреплении международного сотрудничества в этой области, что, в свою очередь, может значительно улучшить качество медицинской помощи для пациентов с орфанными болезнями.