KXSHT mamlakatlarida giyohvandlikka qarshi keng ko‘lamli operatsiya o‘tkazildi
Kollektiv xavfsizlik shartnomasi tashkiloti (KXSHT) mamlakatlarida giyohvandlikka qarshi keng ko‘lamli operatsiya muvaffaqiyatli amalga oshirildi. Unda turli huquqni muhofaza qiluvchi organlarning 24 ming xodimi ishtirok etdi. Operatsiyada chegarachilar, bojxonachilar, kinologlar, shuningdek, davlat xavfsizlik xizmati va moliyaviy razvedka vakillari qatnashdi. Bu esa giyohvand moddalar savdosi muammosini hal qilishda har tomonlama yondashuvni ko‘rsatadi.
Birgalikdagi sa’y-harakatlar natijasida katta miqdordagi giyohvand moddalar musodara qilindi: bir sentner mefedron, yarim tonna gashish, to‘rt kilogramm geroin va o‘n kilogramm sintetik giyohvand moddalar.
Bundan tashqari, operatsiya davomida yettita giyohvandlik laboratoriyasi yo‘q qilindi.
Operatsiya davomida 569 nafar gumonlanuvchi qo‘lga olindi. Bu huquqni muhofaza qilish organlari ishining yuqori samaradorligini ko‘rsatadi. Shuningdek, 34 ta o‘qotar qurol musodara qilindi. Bu esa giyohvand moddalar savdosi va uyushgan jinoyatchilik o‘rtasidagi uzviy bog‘liqlikni isbotlaydi hamda fuqarolar xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar ko‘rishni talab etadi.

В странах ОДКБ проведена масштабная антинаркотическая операция
В странах Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) была успешно реализована широкомасштабная антинаркотическая операция, в которой приняли участие 24 тысячи сотрудников различных правоохранительных органов. В операции участвовали пограничники, таможенники, кинологи, а также представители службы государственной безопасности и финансовой разведки, что свидетельствует о комплексном подходе к решению проблемы наркоторговли.
В результате совместных усилий удалось изъять значительные объемы наркотических средств: один центнер мефедрона, полтонны гашиша, четыре килограмма героина и десять килограммов синтетических наркотиков.
Кроме того, в ходе операции были ликвидированы семь нарколабораторий, что является важным достижением в борьбе с производством наркотиков.
В ходе операции также было задержано 569 подозреваемых, что демонстрирует высокий уровень эффективности работы правоохранительных органов. Изъятие 34 единиц огнестрельного оружия также указывает на тесную связь между наркоторговлей и организованной преступностью, что требует дальнейших мер по обеспечению безопасности граждан.