O'zbekistonda elektr energiyasini hisobga olish uchun yangi hisob-kitob tizimi ishga tushirildi
“Mintaqaviy elektr tarmoqlari” OAJ (HET) "YOQ BILLING“deb nomlangan yangi dastur ishga tushirilganligi haqida xabar berdi. Endi aholi elektr energiyasi uchun onlayn to’lovlarni amalga oshirishi va hisobdagi hisob-kitoblari va iste’molini kuzatishi mumkin.
Yangi tizim foydalanuvchilarga o’z hisob-kitoblarini, to’lov ma’lumotlarini va kunlik elektr energiyasini onlayn ravishda kuzatib borish imkonini beradi. Texnik qiyinchiliklar tufayli tizimni joriy etish bosqichma-bosqich amalga oshirildi va rejalashtirilganidan ko’proq vaqt talab qilindi.
HET shuningdek, 31-iyuldan 5-avgustgacha platformaning ishga tushirilishi sababli to’lovlarni to’lash va tekshirishda texnik nosozliklar bo’lishi mumkinligini aytdi. Toshkentning ayrim tumanlarida yangi tizim allaqachon sinov rejimida ishlamoqda. Kelajakda foydalanuvchilarga qulaylik yaratish uchun mobil ilovani ishga tushirish rejalashtirilgan.
Eslatib o’tamiz, 2023 yil sentyabr oyida Prezident energetika sohasidagi islohotlarning yangi bosqichi to’g’risida farmon imzoladi va 2024 yil may oyida Shavkat Mirziyoyevga bir vaqtning o’zida sakkiz turdagi kommunal xizmatlarni to’lash mumkin bo’lgan platforma taqdim etildi.

В Узбекистане запущена новая биллинговая система для учёта электроэнергии
ОАО «Региональные электрические сети» (РЭС) сообщило о запуске новой программы под названием «HET BILLING». Теперь жители смогут оплачивать электроэнергию онлайн и следить за своими счетами и потреблением в личном кабинете.
Новая система позволяет пользователям отслеживать свои счета, данные об оплате и ежедневное потребление электроэнергии в режиме онлайн. Из-за технических сложностей внедрение системы проходило поэтапно и заняло больше времени, чем планировалось.
В РЭС также заявили, что с 31 июля по 5 августа могли быть технические сбои при оплате и проверке счетов из-за запуска платформы. В некоторых районах Ташкента новая система уже работает в тестовом режиме. В будущем планируется запустить мобильное приложение для удобства пользователей.
Напомним, что в сентябре 2023 года Президент подписал указ о новом этапе реформ в энергетике, а уже в мае 2024 года Шавкату Мирзиёеву представили платформу, через которую можно будет оплачивать сразу восемь видов коммунальных услуг.