O'zbekistonda maymunchechak tarqalishini aniqlash va oldini olish bo'yicha chora-tadbirlar ko'rildi
Sanitariya-epidemiologiya qo’mitasi boshqarmasi boshlig’i Rustamjon Ikramovning aytishicha, virusologlar qo’shimcha tayyorgarlikdan o’tgan. Bundan tashqari, virusni laboratoriyada aniqlash uchun PCR testlari zaxirasi yaratilmoqda.
Maymunchechak virusli infektsiya bo’lib, ifloslangan narsalar, hayvonlar yoki jinsiy aloqa orqali yuqadi. O’zbekistonda ushbu infektsiya yuzaga kelgan taqdirda shifoxonalar va zarur dori-darmonlar tayyorlandi. Shuningdek, kasallar bilan aloqada bo’lishi mumkin bo’lgan odamlar uchun 24/7 tibbiy kuzatuv tashkil etildi. Xalqaro aeroportlarda va chegaralarda infektsiyaning mamlakatga kirib kelishini oldini olish uchun sanitariya nazorati kuchaytirildi.
So’nggi kunlarda butun dunyo bo’ylab maymunchechak tarqalishidan xavotir kuchaymoqda. Shvetsiyada Afrikadan tashqarida ushbu kasallikning birinchi holati qayd etildi. Jahon sog’liqni saqlash tashkiloti virus tarqalishini oldini olish, asoratlarni kamaytirish va Afrikada ham, dunyoning boshqa mintaqalarida ham emlash choralarini kuchaytirish maqsadida favqulodda holat e’lon qildi.

В Узбекистане приняты меры по выявлению и предотвращению распространения оспы обезьян
Начальник управления Санэпидкомитета Рустамжон Икрамов сообщил, что врачи вирусологи прошли дополнительное обучение. Помимо этого, создается запас ПЦР-тестов для лабораторного выявления вируса.
Обезьянья оспа — вирусная инфекция, передающаяся через контакт с зараженными предметами, животными или половым путем. В Узбекистане на случай появления этой инфекции подготовлены стационары и необходимый запас медикаментов. Также организовано круглосуточное медицинское наблюдение за людьми, которые могли контактировать с заболевшими. В международных аэропортах и на границах усилен санитарный контроль, чтобы предотвратить проникновение инфекции в страну.
В последние дни по всему миру растёт тревога из-за распространения обезьяньей оспы. В Швеции был зафиксирован первый случай этой болезни за пределами Африки. Всемирная организация здравоохранения объявила чрезвычайное положение с целью сдержать распространение вируса, уменьшить количество осложнений и усилить меры по вакцинации как в Африке, так и в других регионах мира.