Shavkat Mirziyoyev va Si Szinpin milliardlab dollarlik yangi loyihalar bo‘yicha kelishdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 17-iyun kuni Ostona shahrida Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin bilan uchrashuv o‘tkazdi. Tomonlar ikki tomonlama va mintaqaviy ahamiyatga molik keng ko‘lamli masalalarni muhokama qilib, do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarining yuksak darajasini tasdiqladilar.
Davlatimiz rahbarining yanvar oyidagi Xitoyga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, jumladan, barcha darajalardagi aloqalarni faollashtirish, Tashqi ishlar idoralari rahbarlarining Strategik muloqotini yo‘lga qo‘yish va Samarqandda Mintaqalar forumini o‘tkazish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Iqtisodiy hamkorlik kun tartibidagi asosiy masala bo‘lib qolmoqda: mamlakatlar o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi 14 milliard dollarga yetdi, investitsiya portfeli esa 60 milliard dollardan oshdi. O‘zbekistonda Xitoyning texnoparklari va sanoat zonalari muvaffaqiyatli faoliyat yuritmoqda, BYD elektromobillarini ishlab chiqarish ko‘paymoqda, energetika, kimyo, metallurgiya, agrosanoat majmuasi va logistika sohalaridagi loyihalar rivojlanmoqda.
Tomonlar Xitoy — Qirg‘iziston — O‘zbekiston strategik temir yo‘li qurilishini jadallashtirishga kelishib oldilar. Kambag‘allikka qarshi birgalikda kurashish, ta’lim, fan, turizm va madaniyat sohalarida gumanitar hamkorlikni kengaytirish muhim ekani ta’kidlandi. Xususan, Xitoy oliy o‘quv yurtlarining filiallari faoliyat ko‘rsatmoqda, Urganchda Xalqaro matematika markazi ochilgan.
Xalqaro kun tartibi yuzasidan ham fikr almashildi. Yetakchilar BMT, SHHT, "Markaziy Osiyo — Xitoy" formati va boshqa xalqaro platformalar doirasidagi muvofiqlashuvning ahamiyatini ta’kidladilar.
Uchrashuv yakunida O‘zbekistonning JSTga a’zo bo‘lishi bo‘yicha ikki tomonlama muzokaralar yakunlangani ma’lum qilindi.

Шавкат Мирзиёев и Си Цзиньпин договорились о новых проектах на миллиарды долларов
17 июня в Астане состоялась встреча Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева с Председателем КНР Си Цзиньпином. Стороны обсудили широкий круг вопросов двусторонней и региональной повестки, подтвердив высокий уровень отношений дружбы и стратегического партнёрства.
Особое внимание было уделено выполнению договорённостей, достигнутых в ходе январского визита Мирзиёева в Китай, в том числе активизации контактов на всех уровнях, запуску Стратегического диалога глав МИД и проведению Регионального форума в Самарканде.
Экономическое сотрудничество остаётся в центре повестки: товарооборот между странами достиг $14 млрд, а инвестиционный портфель превысил $60 млрд. В Узбекистане успешно действуют китайские технопарки и индустриальные зоны, растёт производство электромобилей BYD, развиваются проекты в энергетике, химии, металлургии, АПК и логистике.
Стороны договорились ускорить строительство стратегической железной дороги Китай – Кыргызстан – Узбекистан. Подчёркнута важность совместной борьбы с бедностью и расширения гуманитарного сотрудничества — в сферах образования, науки, туризма и культуры. В частности, уже действуют филиалы китайских вузов, а в Ургенче открыт Международный математический центр.
Также состоялся обмен мнениями по международной повестке. Лидеры подчеркнули значимость координации в рамках ООН, ШОС, формата «Центральная Азия – Китай» и других международных площадок.
По итогам встречи было объявлено о завершении двусторонних переговоров по вступлению Узбекистана в ВТО.