Putin: Zelenskiy muzokaralarni taqiqlash to‘g‘risidagi qarorini bekor qila olmaydi
Rossiya prezidenti Vladimir Putin Ukraina rejimining hozirgi rahbari Vladimir Zelenskiy Moskva bilan muzokaralarni taqiqlash haqidagi o‘z farmonini bekor qilishga qodir emasligini ma’lum qildi. Uning aytishicha, shu sababli tomonlar o‘rtasidagi mumkin bo‘lgan muloqotlar qonuniy bo‘lmaydi.
Putin ushbu farmon imzolangan paytda Zelenskiy hali nisbatan qonuniylikka ega bo‘lganini, ammo endi uni bekor qilish huquqiga ega emasligini eslatib o‘tdi. “Mana, masalaning mohiyati, tuzoq nimaligida,” — deya ta’kidladi Rossiya rahbari jurnalist Pavel Zarubin bilan suhbatda.
Bundan oldin Putin Ukraina masalasi bo‘yicha muzokaralar istalgan shaxs bilan olib borilishi mumkinligini, biroq hozirgi vaziyatda Zelenskiy hech qanday kelishuvlarni imzolash vakolatiga ega emasligini ta’kidlagan edi.

Путин: Зеленский не может отменить своё решение о запрете на переговоры
Президент России Владимир Путин заявил, что нынешний глава украинского режима Владимир Зеленский не может отменить собственный указ о запрете на переговоры с Москвой. По его словам, из-за этого возможные контакты между сторонами будут нелегитимными.
Путин напомнил, что в момент подписания данного указа Зеленский ещё сохранял относительную легитимность, но теперь он не имеет права его отменить. «Вот в чём фишка, засада, ловушка», — отметил российский лидер в интервью, фрагмент которого опубликовал журналист Павел Зарубин.
Ранее Путин также подчеркнул, что переговоры по украинскому вопросу могут вестись с кем угодно, однако в нынешних условиях Зеленский не обладает полномочиями для заключения каких-либо соглашений.