Nemis olimlari uyqu paytida miya to‘lqinlarining xotira shakllanishiga ta’sirini aniqladilar
Nemis neyrofiziologlari chuqur uyquning miyaning yangi ma’lumotlarni eslab qolish va qayta ishlash qobiliyatiga qanday ta’sir ko‘rsatishini tushuntiruvchi muhim kashfiyot qildilar. Berlindagi Sharite tibbiyot universiteti mutaxassislari o‘tkazgan tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, chuqur uyqu bosqichida miya faoliyatining uyg‘un tebranishlari po‘stloq neyronlarining nerv oxirlari ishini sezilarli darajada o‘zgartiradi va ularni yangi ma’lumotlarga nisbatan alohida sezgir qiladi.
Chuqur uyqu bosqichi xotirani mustahkamlash jarayonlaridagi muhim roli bilan uzoq vaqtdan beri ma’lum. Biroq, uyquning bu bosqichi miyaning ma’lumotni o‘zlashtirish qobiliyatini qanday yaxshilashi mexanizmi jumboqligicha qolayotgan edi. Yangi tadqiqot bu jarayonga oydinlik kiritadi.
Olimlar uyqu paytidagi miya faoliyatini kuzatib, neyron faolligining uyg‘un tebranishlari nerv hujayralari o‘rtasidagi aloqalarni qayta quradigan o‘ziga xos “sozlovchi” vazifasini bajarishi haqida xulosaga keldilar. Bu jarayon yangi neyron aloqalarni hosil qilish va mavjudlarini mustahkamlashga yordam beradi, bu ayniqsa ma’lumotni qisqa muddatli xotiradan uzoq muddatli xotiraga o‘tkazish uchun muhimdir.
Tadqiqotchilarning ta’kidlashicha, po‘stloq neyronlari ishiga bunday ta’sir aynan chuqur uyqu bosqichida paydo bo‘ladigan miya to‘lqinlarining o‘ziga xos tashkil etilishi tufayli yuzaga keladi. Ushbu to‘lqinlar neyron tarmoqlarining moslashuvchanligini oshiruvchi jarayonlarni faollashtiradi, bu esa miyaga uyg‘onishdan keyin yangi ma’lumotlarni qabul qilish va qayta ishlashga "tayyorlanish"ga yordam beradi.

Немецкие ученые раскрыли влияние мозговых волн на формирование памяти во время сна
Немецкие нейрофизиологи сделали важное открытие, объясняющее, как глубокий сон влияет на способность мозга к запоминанию и обработке новой информации. Исследование, проведенное специалистами Шарите-Медицинского университета Берлина, показало, что синхронные колебания мозговой активности в фазе глубокого сна значительно изменяют работу нервных окончаний нейронов коры, делая их особенно восприимчивыми к новым данным.
Фаза глубокого сна давно известна своей ключевой ролью в процессах консолидации памяти. Однако механизм, с помощью которого эта стадия сна улучшает способность мозга усваивать информацию, оставался загадкой. Новое исследование проливает свет на этот процесс.
Ученые наблюдали за мозговой активностью во время сна и пришли к выводу, что синхронные колебания нейронной активности служат своеобразным «тюнером», перестраивающим связи между нервными клетками. Этот процесс способствует созданию новых нейронных связей и укреплению старых, что особенно важно для переноса информации из кратковременной памяти в долговременную.
По словам исследователей, такое влияние на работу нейронов коры происходит благодаря уникальной организации мозговых волн, возникающих именно в фазе глубокого сна. Эти волны активизируют процессы, которые повышают пластичность нейронных сетей, помогая мозгу «готовиться» к восприятию и обработке новой информации после пробуждения.