Buyuk Britaniyada amakivachchalar va ammavachchalar o‘rtasidagi nikohlarni taqiqlash taklif etildi
Parlament a’zosi va Buyuk Britaniya Konservativ partiyasining sobiq raisi Richard Xolden amakivachchalar va ammavachchalar o‘rtasidagi nikohlarni taqiqlash tashabbusini ilgari surdi. U parlamentga qilgan murojaatida bunday nikohlar tug‘ma nuqsonli bolalar tug‘ilish xavfini oshirishini ta’kidlab, jamoat salomatligini himoya qilish maqsadida bu kabi cheklovlarni joriy etish zarurligini uqtirdi.
Xoldenning aytishicha, mamlakatda bunday nikohlar soni kamayib borayotgan bo‘lsa-da, ba’zi etnik diasporalarda ularning ommaviyligi yuqoriligicha qolmoqda va 20-40 foizga yetadi.
Hozirgi paytda Buyuk Britaniya qonunchiligi tug‘ishgan aka-ukalar va opa-singillar o‘rtasidagi, shuningdek ota-onalar va farzandlar o‘rtasidagi nikohlarni taqiqlaydi, biroq amakivachchalar va ammavachchalar o‘rtasidagi nikohlar qonuniy hisoblanadi.

В Великобритании предложили запретить браки между двоюродными братьями и сестрами
Депутат парламента и бывший председатель Консервативной партии Великобритании Ричард Холден выступил с инициативой о запрете браков между двоюродными братьями и сестрами. В своем обращении к парламенту он подчеркнул, что такие союзы увеличивают риск рождения детей с врожденными дефектами, что делает необходимым введение подобных ограничений в целях защиты общественного здоровья.
По словам Холдена, хотя число таких браков в стране снижается, в некоторых этнических диаспорах их популярность остается высокой, достигая 20–40%.
В настоящее время законодательство Великобритании запрещает браки между родными братьями и сестрами, а также между родителями и детьми, однако браки между кузенами остаются легальными.