Ekspertlar Gʻarb sanksiyalari sharoitida Markaziy Osiyoning integratsiyasini muhokama qildilar - foto
Bishkekda yetakchi milliy ekspertlar «Markaziy Osiyo, YeOII, «Bir kamar – bir yoʻl» kontseptsiyasi: oʻzaro aloqalar va hamkorlik nuqtalari» mavzusidagi davra suhbati ishtirokchilari boʻldilar. Ushbu tadbir Markaziy Osiyo davlatlarining Gʻarb sanksiyalari sharoitida Rossiya-Xitoy geosiyosiy va geoiqtisodiy tizimiga integratsiya qilish boʻyicha muammolar va imkoniyatlarni muhokama qilishga bagʻishlandi.
Tadbir Yevrosiyo strategik tadqiqotlar markazi va «Karavan-Info» axborot agentligi tomonidan tashkil etildi. Davra suhbati «Karavan Info» axborot agentligining Qirgʻizistonda rasmiy ochilishiga bagʻishlandi.
Ekspertlar va davlat organlari vakillari Markaziy Osiyoning iqtisodiy rivojlanishiga sanksiyalar ta'sirini hamda Rossiya va Xitoy bilan strategik sheriklikni mustahkamlashga qaratilgan barqaror rivojlanish uchun muqobil yoʻllarni qidirishni muhokama qildilar.
Siyosatshunos Zayirbek Ergeshov ta’kidlashicha, MO mintaqasi eng barqaror rivojlanayotgan hududlardan biri hisoblanadi.
"Shu munosabat bilan, Qirgʻiziston YeOIIda rivojlanishni davom ettirishi kerak. Markaziy Osiyoning YeOII doirasidagi Xitoy bilan hamkorligi savdo-iqtisodiy va gumanitar-madaniy jihatdan hamkorlik imkoniyatlarini kengaytiradi ", - dedi u.
Uning soʻzlariga koʻra, mamlakat iqtisodiy rivojlanishi uchun qoʻshni davlatlar – Qozogʻiston, Tojikiston va Oʻzbekiston bilan doʻstona munosabatlar zarur. “Iqtisodiyot qachon rivojlanadi? Barqarorlik va tahdidlar yoʻqligida. Mintaqada uzoq muddatli, ijobiy tinchlik oʻrnatish kerak ", - deb ta’kidladi u.
Siyosatshunos Mars Sariyevning ta'kidlashicha, bizning davlatimiz bir yoqlama pozitsiyani egallay olmaydi, shu sababli koʻplab yoʻnalishlarda faoliyat olib borishga intiladi.
"Lekin asosiy strategik yoʻnalish baribir Rossiya va MDH hududi boʻlib qolmoqda. Ammo shu bilan birga, Xitoy, Turk ittifoqi va Yevropa davlatlari bilan hamkorlik qilish imkoniyatlari ham mavjud ", - dedi u.
Davra suhbatida, shuningdek, turli milliy loyihalarning istiqbollari, jumladan, Yevrosiyo transport karkasini shakllantirish doirasida «Qirgʻiziston – Xitoy – Oʻzbekiston» temir yoʻl loyihasi ham muhokama qilindi.
«Qirgʻiz temir yoʻllari» davlat korxonasi kapital qurilish boshqarmasi boshligʻi Riskulbek Jumabayevning ta'kidlashicha, ushbu loyiha mamlakat temir yoʻllarining imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytiradi.
"Kutilishicha, temir yoʻlning yillik yuk tashish hajmi 15 million tonnaga yetadi va mahsulotlarni yakuniy iste’molchilarga yetkazib berish muddati yetti kunga qisqaradi. Bundan tashqari, hozirgi vaqtda Qirgʻizistonda 420 km temir yoʻl mavjud boʻlsa, ularga yana 300 km qoʻshiladi. Bu «Qirgʻiz temir yoʻllari»da ish oʻrinlari sonini koʻpaytirish, yirik hajmdagi yuklarni uzoq masofalarga arzon yetkazib berish imkoniyatini yaratadi,"

Эксперты обсудили интеграцию ЦА в условиях западных санкций
В Бишкеке ведущие национальные эксперты приняли участие в круглом столе «Центральная Азия, ЕАЭС, концепция „Один пояс — один путь“: точки соприкосновения и взаимодействия», призванном обсудить вызовы и возможности интеграции стран Центральной Азии в российско-китайскую геополитическую и геоэкономическую систему в условиях западных санкций.
Мероприятие было организовано Центром стратегических исследований Евразии и информационным агентством «Караван-Инфо». Круглый стол был приурочен к официальному открытию информационного агентства «Караван Инфо» в Кыргызстане.
Эксперты и представители государственных органов обсудили влияние санкций на экономическое развитие Центральной Азии и поиск альтернативных путей для устойчивого развития с акцентом на укрепление стратегического партнерства с Россией и Китаем.
Политолог Зайырбек Эргешов отметил, что регион ЦА является одним из наиболее стабильно развивающихся регионов.
«В этой связи Кыргызстан должен продолжить развиваться в рамках ЕАЭС. Взаимодействие Центральной Азии в рамках ЕАЭС с Китаем расширяет возможности сотрудничества в торгово-экономическом и гуманитарно-культурном аспекте», — прокомментировал он.
По его словам, для экономического развития страны нужны дружеские отношения с соседними странами — Казахстаном, Таджикистаном и Узбекистаном. «Экономика когда развивается? Когда есть стабильность и отсутствие каких-либо угроз. Надо построить долгосрочный, позитивный мир в регионе», — подчеркнул он.
Политолог Марс Сариева отметил, что наше государство не может занимать однополярную позицию, поэтому старается работать во многих векторах.
«Но главный стратегический вектор все равно остается Россия и пространство СНГ. Но при этом не исключаются и Китай, и Тюркский союз, и страны Европы», — сказал он.
На круглом столе также были обсуждены перспективы различных национальных проектов, включая железную дорогу «Кыргызстан — Китай — Узбекистан» в рамках формирования Евразийского транспортного каркаса.
Начальник управления капитального строительства ГП «НК «Кыргыз темир жолу» Рыскулбек Жумабаевотметил, что данный проект значительно расширит возможности железных дорог страны.
«Ожидается, что ее ежегодный объем грузоперевозок достигнет 15 миллионов тонн, а сроки доставки товаров до конечных потребителей сократятся на семь дней. Кроме того, если в настоящее время на территории Кыргызстана 420 км железных дорог, то к ним добавятся еще 300 км. Это позволит увеличить количество рабочих мест в «Кыргыз темир жолу», создать возможность для дешевой доставки крупногабаритных грузов на дальние расстояния.