Qozon BRIKS sammitiga tayyorgarlik ko‘rmoqda
Qozonda 22-24 oktyabr kunlari o‘tkaziladigan BRIKS mamlakatlari sammitiga tayyorgarlik ishlari yakunlanish arafasida. Shaharni obodonlashtirish va infratuzilmani modernizatsiya qilish ishlari bir yildan ziyod davom etmoqda.
Yo‘llar, kommunal tarmoqlar ta’miri va jamoat joylarini obodonlashtirish uchun sakkiz milliard rublga yaqin mablag‘ ajratildi. Rejalashtirilgan 29 ta yo‘l qismidan 23 tasida ishlar yakuniga yetkazildi, 17 ta obyektda yangi yoritish tizimlari o‘rnatildi. Shuningdek, uchta yer osti va bir nechta yer usti piyodalar o‘tish joylari ta’mirlandi, ularga yangi liftlar o‘rnatildi.
Jamoat joylari sohasida ham katta ishlar amalga oshirildi: Mingyillik bog‘ini qayta qurish yakunlandi, Bulak kanali, Bauman ko‘chasi, Kreml devorlari yonidagi Mingyillik maydoni va boshqa muhim obyektlar obodonlashtirildi. Ko‘kalamzorlashtirish doirasida shaharda 56 ming tup daraxt va 40 ming tup buta ekildi.
Sammitga shaharni tayyorlash 38 ta ko‘p qavatli uy va mehmonxonalarning tashqi qismini ta’mirlashni ham o‘z ichiga oladi. Sammit ishtirokchilarining talablariga mos kelishi uchun 14 ta mehmonxonada xonalarni yangilash ishlari olib borilmoqda. Mehmonlarni joylashtirish uchun jami 79 ta mehmonxona tayyorlandi, ulardan 55 tasi Qozonda joylashgan. Ularda albatta ingliz tilida so‘zlashuvchi xodimlar bo‘ladi, shuningdek, talab bo‘yicha halol taomnoma va diniy atributlar taqdim etiladi.
Xavfsizlikni ta’minlash maqsadida sammit o‘tkaziladigan joylarda kuchaytirilgan nazorat o‘rnatiladi va “Qozon Ekspo” hududiga kirish faqat ruxsatnomalar orqali amalga oshiriladi. Delegatsiyalarni tashish uchun asosiy transport vositasi Vaxitovo stansiyasidan qatnaydigan elektropoyezdlar bo‘ladi.
Sammit Qozon uchun eng yirik xalqaro tadbir bo‘lishga va’da bermoqda. Unda 18 mamlakat rahbarlari, shuningdek, Indoneziya tashqi ishlar vaziri ishtirok etadi.

Казань готовится к саммиту БРИКС
В Казани завершается подготовка к саммиту стран БРИКС, который пройдёт с 22 по 24 октября. Работы по благоустройству и модернизации инфраструктуры ведутся уже больше года.
На ремонт дорог, сетей и благоустройство общественных пространств было выделено почти восемь млрд рублей. Уже завершены работы на 23 из 29 запланированных участков дорог, установлено новое освещение на 17 объектах. Также отремонтированы три подземных и несколько надземных пешеходных переходов, где установлены новые лифты.
Большая работа проведена и в сфере общественных пространств: завершена реконструкция парка Тысячелетия, обустроен проток Булак, улица Баумана, площадь Тысячелетия возле стен кремля и другие значимые объекты. В рамках озеленения в городе высадили 56 тысяч деревьев и 40 тысяч кустарников.
Подготовка города к саммиту включает и ремонт фасадов 38 многоквартирных домов и гостиниц. В 14 отелях ведутся работы по обновлению номеров, чтобы они соответствовали требованиям участников саммита. Всего для размещения гостей подготовлено 79 отелей, из которых 55 расположены в Казани. В них обязательно будут англоговорящие сотрудники, а также халяльное меню и религиозная атрибутика по запросу.
В целях безопасности в местах проведения саммита будет введён усиленный контроль, а доступ на территорию «Казань Экспо» будет осуществляться только по пропускам. Основной транспорт для перемещения делегаций — электропоезда, которые будут курсировать со станции Вахитово.
Саммит обещает стать крупнейшим международным событием для Казани. В нём примут участие лидеры 18 стран, а также министр иностранных дел Индонезии.