O’zbekistonlik maktab o’quvchilari olimpiadalarda ajoyib natijalar ko’rsatishdi
O’zbekistonlik o’quvchilar mintaqaviy xalqaro olimpiadalarda katta yutuqlarga erishib, joriy yilda jami 78 medalni qo’lga kiritishdi: 9 ta oltin, 20 ta kumush va 49 ta bronza. Ushbu mukofotlar nafaqat iqtidorli o’quvchilarga tan olinish, balki ularga va ularning murabbiylariga moddiy rag’bat ham keltirdi.
Ta-qdirlash marosimida oltin medallar sohiblariga jami 40,5 million so’m, ularning o’qituvchilariga esa 168,75 million so’m mukofot topshirildi. Kumush medallar egalari 60 million so’m, ularning ustozlari esa 262,5 million so’m olishdi. Bronza medallar sohiblari 110,25 million so’m, ularning murabbiylari esa 551,25 million so’m bilan taqdirlanishdi. Jami bir milliard so’mga yaqin mablag’ g’olib o’qituvchilarga ajratildi.
Prezidentning yaqinda qabul qilingan qaroriga ko’ra, endilikda xalqaro olimpiada g’oliblari ham katta mukofotlarga ega bo’ladilar: oltin medallar sohiblari — 56,25 million so’m, ularning o’qituvchilari esa 18,75 million so’m oladi. Bundan tashqari, sovrindorlar o’z fanidan kirish imtihonlarida eng yuqori ballga ega bo’lishadi. G’olib o’qituvchilarga malaka oshirish va o’z fanini ta’lim muassasalarida o’qitishda 100% ustama beriladi.

Школьники из Узбекистана показали выдающиеся результаты на олимпиадах
Учащиеся из Узбекистана добились значительных успехов на региональных международных олимпиадах, завоевав в этом году 78 медалей: 9 золотых, 20 серебряных и 49 бронзовых. Награды принесли не только признание талантливым ученикам, но и материальные вознаграждения им и их наставникам.
На церемонии награждения золотым призёрам вручили в общей сложности 40,5 млн сумов, а их учителям — 168,75 млн сумов. Серебряные медалисты получили 60 млн сумов, а их преподаватели — 262,5 млн сумов. Бронзовые призёры получили 110,25 млн сумов, а их наставники — 551,25 млн сумов. В целом учителям-победителям было выделено около одного млрд сумов.
Согласно недавнему постановлению Президента, теперь победители международных олимпиад также будут получать крупные премии: золотые медалисты — 56,25 млн сумов, а их преподаватели — 18,75 млн. Кроме того, призёры получат высший балл на вступительных экзаменах по своему предмету. Учителя, подготовившие победителей, получат повышение квалификации и 100% надбавку к зарплате, если будут преподавать свой предмет в образовательных учреждениях.