Castle Hall Roadda joylashgan Alpha Genesis markazi tibbiy tadqiqotlar uchun maymunlarni ko’paytirish va sotish bilan shug’ullanadi. Markaz hududida olti mingdan ortiq primatlar saqlanadi. Bu yerda qochish hodisalari avval ham kuzatilgan: 2016-yilda 19 ta maymun qochib ketgan, biroq bir necha soat ichida ularni qaytarish imkoniyati bo’lgan. Alpha Genesis xodimlari qochib ketgan hayvonlarni ushlash uchun tuzoqlar va termal kameralardan foydalanishmoqda. Yemassee politsiyasi boshlig’i Gregori Aleksandrning aytishicha, vazni taxminan 6 funt bo’lgan bu maymunlar odamlarga xavf tug’dirmaydi. Shunga qaramay, aholiga oynalar va eshiklarni yopish tavsiya etildi, maymunlarni ushlash yoki uyga olib kirish taqiqlanganligi eslatildi.
Markaz direktori Greg Vestergaardning so’zlariga ko’ra, kuchli yomg’ir qidiruv ishlarini qiyinlashtirmoqda, chunki maymunlar yashirinib olishgan. U qochib ketgan maymunlar yosh, sinovlar uchun ishlatilmagan va sog’liq uchun tahdid tug’dirmasligini ta’kidladi. Mutaxassislar hayvonlar o’z-o’zidan qaytib kelishiga umid qilishmoqda. Markaz mahalliy hokimiyat bilan hamkorlikda voqeani insonparvarlik bilan yakunlashga intilmoqda.
Alpha Genesis pitomniki bir necha bor tekshiruvlardan o’tgan. Avvalgi tekshiruvlarda xavfsizlik va saqlash sharoitlariga oid muammolar aniqlangan: 2023-yil yanvar oyida AQSh Qishloq xo’jaligi vazirligi mutaxassislari hayvonlarga zarar yetkazishi mumkin bo’lgan buzilishlarni aniqlashgan. 2022-yilda markazda olti marta maymunlarning qochishi qayd etilgan bo’lib, zaiflashgan to’siqlarni ta’mirlash talab etilgan. 2014-yilda esa katta hodisa yuz bergan: 26 ta maymun qochib ketgan, 2015-yilda esa ijtimoiy guruhdagi nomuvofiqlik tufayli ulardan biri nobud bo’lgan.
Alpha Genesis dunyodagi eng yirik tadqiqotlar uchun primatlar yetishtiruvchi pitomniklardan biri hisoblanadi. Ko’p marotaba jarimalarga tortilishiga qaramay, markaz faoliyatini davom ettirmoqda, ammo maymunlarning qochishi bilan bog’liq hodisalar mahalliy aholini xavotirga solishda davom etmoqda.

43 обезьяны сбежали из исследовательского центра Alpha Genesis в Южной Каролине
В штате Южная Каролина 43 молодые самки обезьян сбежали из питомника Alpha Genesis Primate, который разводит приматов для научных исследований. Сотрудники центра сообщили, что обезьяны выбрались из вольера из-за оставленных незапертыми дверей, сообщает The Post and Courier.
Alpha Genesis, расположенный на Castle Hall Road, занимается разведением и продажей обезьян для медицинских исследований. На территории центра содержится более шести тысяч приматов. Инциденты с побегами здесь уже происходили: так, в 2016 году сбежали 19 обезьян, которых удалось вернуть через несколько часов. Для отлова животных сотрудники Alpha Genesis установили ловушки и используют тепловизионные камеры. Начальник полиции Йемасси Грегори Александр сообщил, что маленькие приматы весом около 6 фунтов не опасны для людей. Однако жителям рекомендовали закрывать окна и двери, чтобы обезьяны не проникли в дома. Полицейские также напомнили, что пытаться ловить или забирать приматов домой запрещено.
Директор центра Грег Вестергаард рассказал, что сильный дождь осложнил поиски, так как обезьяны прячутся. Он отметил, что беглецы молоды, не использовались для испытаний и не представляют угрозы для здоровья. Специалисты надеются, что животные скоро вернутся сами. Центр активно сотрудничает с местными властями, чтобы гуманно завершить инцидент.
Питомник Alpha Genesis неоднократно подвергался проверкам. Ранее там выявлялись проблемы с безопасностью и условиями содержания: в январе 2023 года специалисты Министерства сельского хозяйства США обнаружили нарушения, которые могли травмировать животных. В 2022 году на объекте зарегистрировали шесть случаев побега приматов, что потребовало ремонта ослабленных ограждений. В 2014 году произошёл крупный инцидент: сбежали 26 обезьян, а в 2015 году одна из них погибла из-за несоответствия в социальной группе.
Alpha Genesis является одним из крупнейших в мире питомников для приматов, используемых в исследованиях. Несмотря на неоднократные штрафы, центр продолжает работать, однако инциденты с побегами обезьян остаются темой обсуждений и обеспокоенности местных жителей.