Iste’molchilarni himoya qilish qo‘mitasi BAQ reklamalarini tekshirdi
Ijtimoiy tarmoqlarda, televideniye, gazeta va jurnallarda biologik faol qo‘shimchalar (BAQ), oziq-ovqat qo‘shimchalari va vazn tashlash vositalarining reklamalari tobora ko‘paymoqda. Bunday reklama materiallari ko‘pincha oshirilgan da’volarni o‘z ichiga oladi va iste’molchilarni chalg‘itadi. Shu munosabat bilan Iste’molchilarni himoya qilish qo‘mitasi bunday reklamalarni tekshirish bo‘yicha bir qator tadbirlar o‘tkazdi.
Joriy yilda 2200 dan ortiq reklama tekshirilgan bo‘lib, ulardan 328 tasida qonunbuzarliklar aniqlandi. Ko‘pgina kompaniyalar ogohlantirishdan so‘ng o‘z reklamalaridagi noto‘g‘ri ma’lumotlarni ixtiyoriy ravishda tuzatdi, ammo ayrim tadbirkorlarga nisbatan ma’muriy ishlar qo‘zg‘atildi. Masalan, Andijon viloyatidagi “Tarakkiyet TV” telekanalida namoyish etilgan “Qomus kapsulalari” qo‘shimchasi reklamasi tomoshabinlarni chalg‘itishi mumkin bo‘lgan da’volarni o‘z ichiga olgan edi. Natijada, reklama efirdan olib tashlandi va telekanal reklama qonunchiligini buzganligi uchun ogohlantirildi. “Neofleks” va “Fito-Plus” qo‘shimchalari reklamalarida ham davolovchi xususiyatlarga ega ekanligi haqidagi tasdiqlanmagan da’volardan foydalanganlik uchun shunga o‘xshash chora-tadbirlar ko‘rildi.
Bundan tashqari, Samarqand va Sirdaryo viloyatlaridagi Telegram kanallarida BAQ reklamasi qonunbuzarliklar bilan tarqatilganligi aniqlandi. Ushbu kanallar administratorlariga ogohlantirish berildi, shundan so‘ng barcha reklama olib tashlandi.
Shuni eslatib o‘tamizki, biologik faol qo‘shimchalar dori vositasi hisoblanmaydi va kasalliklarni davolash uchun mo‘ljallanmagan.

Комитет по защите прав потребителей проверил рекламу БАДов
В социальных сетях, на телевидении, газетах и журналах всё чаще встречается реклама биологически активных добавок (БАДов), пищевых добавок и средств для похудения. Подобные рекламные материалы нередко содержат преувеличенные заявления и вводят потребителей в заблуждение, Комитет по защите прав потребителей провёл ряд проверок такой рекламы.
В этом году было проведено свыше 2200 проверок рекламы, и в 328 случаях были обнаружены нарушения. Многие компании добровольно исправили несоответствия после замечаний, но против некоторых предпринимателей были возбуждены административные дела. Например, реклама добавки «Капсулы Qomus» на телеканале «Тараккиет ТВ» в Андижанской области содержала утверждения, которые могли ввести зрителей в заблуждение. В итоге рекламный ролик сняли с эфира, а телеканал получил предписание о нарушении закона о рекламе. Похожие меры приняли и в отношении рекламы добавок «Неофлекс» и «Фито-Плюс», где использовались неподтверждённые заявления о лечебных свойствах.
Кроме того, в Telegram-каналах Самаркандской и Сырдарьинской областей обнаружили рекламные материалы БАДов, которые распространялись с нарушениями. Администраторы этих каналов получили предупреждения, после чего вся реклама была удалена.
Напоминается, что биологически активные добавки не являются лекарственными препаратами и не предназначены для лечения заболеваний.