O'zbekiston Markaziy Osiyo davlatlari parlamentlararo forumida ishtirok etdi
Xivada Markaziy Osiyo davlatlarining ikkinchi parlamentlararo forumi bo’lib o’tdi. Muhokama qilingan asosiy mavzulardan biri yoshlarning mintaqaviy darajadagi muhim ijtimoiy-iqtisodiy masalalarni hal qilishdagi ishtiroki bo‘ldi.
Forumda davlat rivojlanishi va xalq farovonligini ta’minlash ta’lim va yoshlarga e’tibor qaratish bilan bog’liqligi ta’kidlandi. Shu munosabat bilan, yoshlar huquqlarini himoya qilish, ularning qonunchilikdagi faolligi va qonunchilikni takomillashtirish masalalari davlat siyosatining muhim qismiga aylandi. Forum ishtirokchilari shuningdek, Markaziy Osiyoda yoshlar parlamentlarining siyosat va qarorlar qabul qilishdagi faol rolini qayd etishdi. Bu yoshlar parlamentlari o’rtasida tajriba almashinuvini tezlashtirish va hamkorlikni kuchaytirish zarurati muhokamasiga olib keldi. Yoshlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish strategiyalarini ishlab chiqishda faol ishtirok etishiga oid takliflar muhim ahamiyat kasb etdi.
Bundan tashqari, forum doirasida mintaqalarning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishida mahalliy vakillik organlarining faol ishtirokiga bag’ishlangan sessiya o‘tkazildi. Tadbirda, shuningdek, ayollarning mintaqaning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishidagi rolini kuchaytirishga bag’ishlangan sessiya o’tkazildi. Ishtirokchilar ayollarning siyosiy, iqtisodiy va ijtimoiy hayotdagi faolligini oshirish zaruriyatini muhokama qilishdi. Bu kontekstdagi yangi tashabbuslar ayollarga yordam berish va ularning gender tengligi va ayollar rivojlanishi bilan bog’liq global maqsadlarni amalga oshirishdagi ishtirokini ta’minlashga qaratilgan bo‘ldi.

Узбекистан принял участие в Межпарламентском форуме государств Центральной Азии
В Хиве состоялся второй межпарламентский форум государств Центральной Азии. Одной из ключевых тем обсуждения стало участие молодёжи в решении важных социально-экономических вопросов на региональном уровне.
На Форуме подчеркнули, что развитие государства и улучшение жизни народа зависят от внимания к образованию и будущему молодёжи. В связи с этим, вопросы защиты прав молодёжи, её активности в законотворчестве и совершенствования законодательства стали важной частью государственной политики. Участники форума также отметили активную роль молодёжных парламентов в политике и принятии решений в Центральной Азии. Это привело к обсуждению необходимости ускорения обмена опытом и дальнейшего укрепления сотрудничества между молодёжными парламентами. Важным аспектом стали предложения по разработке стратегий социально-экономического развития регионов, в которых молодёжь могла бы активно участвовать.
Кроме того, в рамках форума прошла сессия, посвящённая активному участию представительных органов власти на местах в социально-экономическом развитии регионов. Также на мероприятии была проведена сессия, посвящённая усилению роли женщин в социально-экономическом развитии региона. Участники обсудили необходимость повышения активности женщин в политической, экономической и социальной жизни. В этом контексте были предложены новые инициативы для поддержки женщин и обеспечения их участия в реализации глобальных целей, связанных с гендерным равенством и развитием женщин.