O’zbekiston Ichki ishlar vazirligi delegatsiyasi, Polat Bobojonov boshchiligida, Xitoyning Lianyungang shahrida bo’lib o’tgan “Markaziy Osiyo — Xitoy” formatidagi ichki ishlar va jamoat xavfsizligi vazirlarining birinchi yig’ilishida ishtirok etdi.
Uchrashuvda Qozog’iston, Qirg’iziston, Tojikiston va Turkmaniston ichki ishlar vazirlari hamda Xitoy jamoat xavfsizligi vaziri boshchiligidagi delegatsiya qatnashdi. Muhokama davomida ishtirokchilar jinoyatchilikka qarshi kurashda hamkorlik, jamoat xavfsizligini ta’minlash, idoralararo muvofiqlashtirish mexanizmini yaratish, tajriba almashish va mintaqaviy birdamlikni mustahkamlashga e’tibor qaratdilar.
Bundan tashqari, janob Bobojonov Xitoy jamoat xavfsizligi vaziri Van Syaoxun bilan ikki tomonlama uchrashuv o’tkazdi. Uchrashuvda ikki vazirlik o’rtasidagi hamkorlik dasturini 2024-2025 yillarda amalga oshirish, terrorizm, ekstremizm, giyohvand moddalar noqonuniy savdosi va boshqa transmilliy jinoyatlarga qarshi kurashda hamkorlikni mustahkamlash masalalari muhokama qilindi. Shuningdek, kiberjinoyatchilik va raqamli kriminalistika bo’yicha huquqni muhofaza qilish organlari xodimlari uchun maxsus o’quv dasturlari ko’rib chiqildi.

Глава МВД Узбекистана принял участие во встрече формата «Центральная Азия – Китай»
Делегация Министерства внутренних из Узбекистана, возглавляемая Пулатом Бобожоновым, приняла участие в первом заседании министров внутренних дел и общественной безопасности в формате «Центральная Азия — Китай», которое прошло в городе Лянюньган в Китае.
На встрече присутствовали министры внутренних дел Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Туркменистана, а также делегация Китая, возглавляемая министром общественной безопасности. Во время обсуждения участники сфокусировались на совместной борьбе с преступностью, поддержке общественной безопасности, создании межведомственного координационного механизма, обмене опытом и укреплении солидарности в регионе.
Помимо этого, господин Бобожонов провел двустороннюю встречу с министром общественной безопасности Китая Ван Сяохуном. На встрече обсудили вопросы реализации программы взаимодействия двух министерств на 2024-2025 годы, укрепления сотрудничества в борьбе с терроризмом, экстремизмом, незаконным оборотом наркотиков и другими транснациональными преступлениями. Кроме того, главы ведомств рассмотрели специальное обучение для сотрудников правоохранительных органов по киберпреступности и цифровой криминалистике.