Qahva narxi ko‘tariladi: 2025-yil ichimlik ixlosmandlari uchun sinovli yil bo‘ladi
Yetkazib beruvchilarning ogohlantirishi bo‘yicha, 2025-yilda qahva narxi kamida 25 foizga oshadi. Bunga xomashyoning keskin qimmatlashuvi sabab bo‘lib, birja ko‘rsatkichlari rekord darajaga yetdi. Jumladan, arabika narxi 1977-yildan buyon eng yuqori darajaga ko‘tarildi, robusta narxi esa so‘nggi bir yil ichida ikki baravardan ziyod oshdi.
“Roschaykofe” uyushmasi bosh direktori Ramaz Chanturiya bu vaziyat misli ko‘rilmagan ekanini ta’kidladi. Ilgari arabika narxi oshganda robusta narxi ozgina ko‘tarilgan bo‘lsa, bu yil ikkala tur ham bir vaqtning o‘zida va bozor hali guvoh bo‘lmagan miqyosda qimmatlashdi.
Narx oshishiga bir nechta omil sabab bo‘ldi. Ular orasida ishlab chiqaruvchi mamlakatlar, jumladan Braziliya va Vetnamdagi yomon hosildorlik bor, bu yerlarda kelgusi yil uchun bashoratlar ham ko‘ngildagidek emas. Bundan tashqari, dunyoda qahvaga bo‘lgan talab taklifdan oshib ketishda davom etmoqda, bu esa birjalardagi ajiotajni kuchaytirmoqda. Shu fonida spekulyantlar faol harakat qilib, narxlar tebranishini yanada kuchaytirmoqda.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, odatda har o‘n yilda bir marta kuzatiladigan qahva narxining pasayish davri endi buzilgan. 2025-yil, chamasi, ham sanoat, ham iste’molchilar uchun haqiqiy sinovga aylanadi, chunki ichimlik narxlarining keyingi o‘sishi muqarrar ko‘rinmoqda.

Кофе подорожает: 2025 год станет испытанием для любителей напитка
Цены на кофе в 2025 году вырастут как минимум на 25%, предупреждают поставщики. Причиной стало резкое удорожание сырья, что привело к рекордным биржевым значениям. Так, стоимость арабики достигла максимума с 1977 года, а цена робусты за последний год выросла более чем в два раза.
Генеральный директор ассоциации «Росчайкофе» Рамаз Чантурия отметил, что такая ситуация беспрецедентна. Если ранее при росте стоимости арабики цена на робусту увеличивалась лишь незначительно, то в этом году обе позиции подорожали одновременно и в масштабах, которые рынок еще не видел.
Подорожание вызвано сразу несколькими факторами. Среди них — плохие урожаи в странах-производителях, включая Бразилию и Вьетнам, где прогнозы на следующий год остаются неутешительными. Кроме того, спрос на кофе в мире продолжает превышать предложение, что подогревает ажиотаж на биржах. На фоне этого активно действуют спекулянты, усиливая колебания цен.
Эксперты также отмечают, что традиционные циклы снижения стоимости кофе, которые обычно происходят раз в десять лет, теперь нарушены. 2025 год, судя по всему, станет настоящим испытанием как для индустрии, так и для потребителей, так как дальнейший рост цен на напиток практически неизбежен.