Qozon Brix sammitiga tayyorgarlik ko'rmoqda
Qozonda bo’lib o’tadigan BRIKS sammitiga tayyorgarlik yakuniy bosqichga chiqdi. Ushbu tadbir 30 dan ortiq mamlakatlardan delegatlarni jalb qiladi va Tatariston poytaxti allaqachon yuqori martabali mehmonlarni qabul qilishga faol tayyorgarlik ko’rmoqda. Ishtirokchilarning qulayligi va xavfsizligini ta’minlash uchun transport va infratuzilma tarkibiy qismlariga alohida e’tibor beriladi.
Ushbu sammitda nafaqat BRICS mamlakatlari hamkorligining global masalalari, balki yangi a’zolar hisobiga birlashishni kengaytirish imkoniyati ham muhokama qilinishi kutilmoqda. Shri-Lanka BRIKS va yangi rivojlanish bankiga qo’shilish uchun ariza berish niyatini allaqachon tasdiqlagan. Shri-Lanka tashqi ishlar vaziri Vijita Xerat, prezident va vazirning o’zi mamlakatdagi saylovlar tufayli shaxsan ishtirok eta olmasligiga qaramay, mamlakat vakili sammitga ariza topshirishini aytdi.
O’zbekiston va Qirg’iziston kabi Markaziy Osiyo mamlakatlari uchun BRIKSda ishtirok etish iqtisodiy o’sish va xalqaro aloqalarni mustahkamlash yo’lidagi muhim qadam bo’lishi mumkin. BRIKSga qo’shilish dunyodagi eng yirik iqtisodiyotlar bilan savdo, investitsiya va siyosiy aloqalar uchun yangi imkoniyatlar ochadi.ю
Sammitni o’tkazayotgan Qozon mehmonlarni nafaqat tayyorgarlik darajasi, balki mehmondo’stlik bilan ham ajablantirishga va’da berib, qulay infratuzilma, muzokaralar va uchrashuvlar uchun zamonaviy sharoitlarni taqdim etadi.

Казань готовится к саммиту БРИКС
Подготовка к саммиту БРИКС, который пройдёт в Казани, вышла на завершающий этап. Это событие соберёт делегатов более чем из 30 стран, а столица Татарстана уже активно готовится к приёму высоких гостей. Особое внимание уделяется транспортной и инфраструктурной составляющим, чтобы обеспечить комфорт и безопасность участников.
Ожидается, что на этом саммите будут обсуждаться не только глобальные вопросы сотрудничества стран БРИКС, но и возможность расширения объединения за счёт новых членов. Шри-Ланка уже подтвердила свои намерения подать заявку на вступление в БРИКС и Новый банк развития. Глава МИД Шри-Ланки Виджита Херат заявил, что официальный представитель страны подаст заявку на саммите, несмотря на то, что президент и сам министр не смогут присутствовать лично из-за выборов в стране.
Для стран Центральной Азии, таких как Узбекистан и Кыргызстан, участие в БРИКС также может стать важным шагом на пути к экономическому росту и укреплению международных связей. Вступление в БРИКС откроет новые возможности для торговли, инвестиций и политического взаимодействия с крупнейшими экономиками мира.
Казань, принимающая саммит, обещает удивить гостей не только уровнем подготовки, но и гостеприимством, предоставив удобную инфраструктуру и современные условия для проведения переговоров и встреч.