Olimlar musiqa janri va intellekt o‘rtasidagi bog‘liqlikni aniqladilar
Prodigy Education loyihasi doirasida o‘tkazilgan tadqiqot shuni ko‘rsatdiki, musiqa nafaqat ko‘ngilochar, balki kundalik hayot, jumladan, martaba va ta’lim uchun ham juda katta ahamiyatga ega. Taniqli ijrochilar va janrlar qo‘shiqlari matnlari tahlili qaysi san’atkorlar va yo‘nalishlar eng ko‘p lirik daholik va lug‘at boyligini namoyish etishini ko‘rsatdi.
Asosiy kashfiyotlardan biri shundaki, Black Sabbath guruhi o‘z matnlarining leksik xilma-xilligi bo‘yicha eng aqlli deb tan olingan. Metall, umuman olganda, eng ko‘p leksik xilma-xillikka ega bo‘lgan janr bo‘lib chiqdi, lekin shu bilan birga eng qayg‘uli matnlar bilan. Shuningdek, qiziqarli kontrast aniqlandi: Marvin Gay eng ijobiy qo‘shiqlarni, Slayer esa eng salbiy qo‘shiqlarni namoyish etdi.
Tadqiqot davomida ish unumdorligini oshirishda musiqa muhim rol o‘ynashi ham aniqlandi. Ish jarayonida musiqa tinglovchilarning 60% dan ortig‘i bu konsentratsiya va unumdorlikni oshirishga yordam berishini ta’kidlaydi. Lo-Fi va embient kabi ommabop janrlar ishlash uchun eng yaxshi bo‘lib chiqdi va jaz va klassik musiqa muxlislari ish joylarida ko‘pincha yuqori lavozimlarga ko‘tarilishdi.
Bundan tashqari, musiqa bolalarning o‘qishiga ham ta’sir qiladi. Ota-onalarning ta’kidlashicha, o‘qish vaqtida musiqa tinglaydigan bolalar ko‘proq kitob o‘qish bilan band bo‘ladilar va ko‘pincha yuqori baholarga erishadilar. Bolalar orasida eng mashhur janr pop bo‘ldi, klassik musiqa, jaz va embient esa konsentratsiya uchun eng yaxshi deb topildi.

Учёные установили связь между жанром музыки и интеллектом
Исследование, проведённое в рамках проекта Prodigy Education, показало, что музыка имеет огромное значение не только для развлечений, но и для повседневной жизни, включая карьеру и образование. Анализ текстов песен известных исполнителей и жанров показал, какие артисты и направления демонстрируют наибольший лирический гений и богатство словарного запаса.
Одним из ключевых открытий стало то, что группа Black Sabbath признана самой интеллектуальной по лексическому разнообразию своих текстов. Метал, в целом, оказался жанром с наибольшим лексическим разнообразием, но при этом с самыми мрачными текстами. Также был выявлен интересный контраст: Марвин Гэй продемонстрировал самые позитивные песни, а Slayer — самые негативные.
В ходе исследования также выяснилось, что музыка играет важную роль в повышении производительности на работе. Более 60% людей, слушающих музыку в процессе работы, утверждают, что это помогает улучшить концентрацию и производительность. Популярные жанры, такие как Lo-Fi и эмбиент, оказались лучшими для работы, а поклонники джаза и классической музыки чаще получали повышения на своих рабочих местах.
Кроме того, музыка влияет и на учебу детей. Родители отметили, что дети, которые слушают музыку во время учебы, проводят больше времени за книгами и чаще получают высокие оценки. Самым популярным жанром среди детей стал поп, в то время как классическая музыка, джаз и эмбиент были признаны лучшими для концентрации.