Batir Zakirov qurilish va uy-joy kommunal xo'jaligi vaziri lavozimidan iste'foga chiqdi
17 iyul kuni Shavkat Mirziyoyev hukumatning videoselektor yig’ilishini o’tkazdi, unda yilning birinchi yarmi yakunlari va 2024 yil oxirigacha ustuvor vazifalar muhokama qilindi.
Yig’ilishda qurilish-transport kompleksi sohasi ham ko’rib chiqildi. Oltmish yoshli qurilish va uy-joy kommunal xizmatlari vaziri Batir Zakirov sog’lig’i sababli lavozimidan ozod qilindi.
Uning o’rnini vaqtincha vazirning birinchi o’rinbosari, 43 yoshli Sherzod Hidoyatov egalladi. 2021 yil 14 yanvardan 2022 yil 30 dekabrgacha u qurilish vazirligini boshqargan. Sherzod Hidoyatov tayinlanishidan oldin Tashkent City qurilish Direktsiyasini boshqargan va ilgari Akfa kompaniyalar guruhida qurilish bo’yicha direktor bo’lib ishlagan.

Батир Закиров подал в отставку с поста министра строительства и ЖКХ
17 июля Шавкат Мирзиёев провел правительственное видеоселекторное совещание, на котором обсудили итоги первого полугодия и приоритетные задачи до конца 2024 года.
На совещании также рассматривалась сфера строительно-транспортного комплекса. Шестидесятилетний министр строительства и жилищно-коммунального обслуживания Батир Закиров был освобожден от должности по состоянию здоровья.
Его место временно занял первый заместитель министра, 43-летний Шерзод Хидоятов. С 14 января 2021 по 30 декабря 2022 года он уже возглавлял Министерство строительства. Перед назначением Шерзод Хидоятов возглавлял Дирекцию по строительству Tashkent City и ранее работал директором по строительству в группе компаний Akfa.