Sun'iy intellektni rivojlantirish uchun 50 million dollar ajratiladi
O’zbekistonda band aholining yarmidan ko’pi (52%) xizmat ko’rsatish sohasida ishlaydi. Shuningdek, korxonalarning aksariyati (68%) ushbu sohada ham band. Biroq, ushbu sohadagi ishchilarning atigi 4 foizi yuqori qo’shimcha qiymat keltiradigan faoliyat bilan shug’ullanadi. Shuning uchun hozirda IT-sektorni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Yetti yil oldin bu sanoat noldan boshlangan edi va bugungi kunda u 1 milliard dollarlik mahsulotni eksport qila oladigan darajaga yetdi. Mamlakatning har bir mintaqasida eksportga yo’naltirilgan IT-parklar tashkil etildi.
Sun’iy intellekt texnologiyalari turli sohalarda faol joriy etila boshlaydi. Ushbu maqsadlar uchun 50 million dollar ajratiladi. Shavkat Mirziyoyev xizmat ko’rsatish sohasida IT-sektorni rivojlantirish ustuvor vazifa ekanligini ta’kidladi, chunki bugungi kunda ushbu sohada ishlaydiganlarning faqat kichik bir qismi yuqori qo’shimcha qiymat yaratmoqda. Yangi texnologiyalarni joriy etish va IT sanoatining o’sishi uchun sharoit yaratish bu vaziyatni o’zgartirishga yordam beradi.

На развитие искусственного интеллекта выделят 50 миллионов долларов
В одном из IT-парков планируют открыть центр искусственного интеллекта, где будут созданы все необходимые условия для разработки и реализации новых проектов.
В Узбекистане более половины (52%) занятого населения работают в сфере услуг. Большая часть предприятий (68%) также занята в этой области. Однако лишь 4% работников в этой сфере занимаются деятельностью, которая приносит высокую добавленную стоимость. Именно поэтому сейчас особое внимание уделяется развитию IT-сектора.
Семь лет назад эта отрасль начинала с нуля, а сегодня она уже достигла уровня, когда может экспортировать продукцию на сумму в 1 миллиард долларов. В каждом регионе страны были созданы IT-парки, ориентированные на экспорт.
Технологии искусственного интеллекта начнут активно внедряться в различных сферах, и на эти цели будет выделено 50 миллионов долларов. Шавкат Мирзиёев отметил, что развитие IT-сектора в сфере услуг является приоритетом, учитывая, что на сегодняшний день только малая часть работающих в этой сфере создаёт высокую добавленную стоимость. Внедрение новых технологий и создание условий для роста IT-отрасли помогут изменить эту ситуацию.