O'zbekiston "Global Janub ovozi" uchinchi onlayn sammitida ishtirok etdi
Ekologiya vazirining o’rinbosari Jusipbek Kazbekov Hindiston hukumati tomonidan tashkil etilgan “Global Janub ovozi” (VOGSS) sammitida so’zga chiqdi. “Global Janubning barqaror kelajak uchun imkoniyatlarini kengaytirish” mavzusidagi tadbirda 100 dan ortiq mamlakatlar rahbarlari va vakillari ishtirok etdi.
Sammit doirasida sog’liqni saqlash, savdo, oziq-ovqat va energiya xavfsizligi va iqlim o’zgarishiga qarshi kurash bo’yicha 10 ta sessiya bo’lib o’tdi.
Kazbekov o’z nutqida dunyo va O’zbekistondagi iqlim muammolari haqida so’zlab berdi. U mamlakat ekologik muammolarni qanday hal qilayotgani bilan o’rtoqlashdi va O’zbekiston Prezidenti huzurida milliy iqlim markazi va iqlim kengashini tashkil etish haqida so’zlab berdi. Ushbu tuzilmalar mamlakatning iqlim siyosati sohasidagi sa’y-harakatlarini muvofiqlashtiradi.
Rasmiy “yashil rivojlanish” O’zbekistonning barqaror rivojlanish strategiyasining muhim qismi ekanligini ta’kidladi. Asosiy tashabbuslar qatorida u 2030 yilga kelib issiqxona gazlari chiqindilarining 35 foizga kamayganini, maishiy chiqindilarning 65 foizdan ortig’ini qayta ishlashni, shuningdek, “Yashil makon” loyihasini amalga oshirishni va atrof-muhitni muhofaza qilishning boshqa strategiyalarini ta’kidladi.
Janob Kazbekov, shuningdek, O’zbekistonning global iqlim muammolarini hal qilishda xalqaro hamjamiyat bilan tajriba almashish va hamkorlik qilishga tayyorligini ta’kidladi. Sessiya yakunida hindistonlik hamkasbi Lina Nandan ishtirokchilarga minnatdorchilik bildirdi va barqaror rivojlanish bo’yicha keyingi hamkorlikka umid bildirdi.

Узбекистан принял участие в Третьем онлайн-саммите «Голос глобального Юга»
Заместитель министра экологии Жусипбек Казбеков выступил на саммите «Голос глобального Юга» (VOGSS), организованном правительством Индии. В мероприятии, посвящённом теме «Расширение возможностей глобального Юга для устойчивого будущего», приняли участие лидеры и представители более 100 стран.
В рамках саммита прошло 10 сессий, посвящённых вопросам здравоохранения, торговли, продовольственной и энергетической безопасности, а также борьбе с изменением климата.
В своём выступлении Казбеков рассказал о климатических проблемах в мире и в Узбекистане. Он поделился опытом страны в решении экологических проблем, а также упомянул создание Национального климатического центра и Климатического совета при Президенте Узбекистана, которые координируют усилия страны в области климатической политики.
Чиновник отметил, что «зелёное развитие» — важная часть стратегии устойчивого развития Узбекистана. Среди ключевых инициатив он выделил сокращение выбросов парниковых газов на 35% к 2030 году, переработку более 65% бытовых отходов, реализацию проекта «Яшил Макон» и другие стратегии по охране окружающей среды.
Господин Казбеков также подчеркнул готовность Узбекистана делиться опытом и сотрудничать с международным сообществом для решения глобальных климатических проблем. В завершение сессии индийская коллега Лина Нандан поблагодарила участников и выразила надежду на дальнейшее сотрудничество в области устойчивого развития.