Shavkat Mirziyoyev tadbirkorlar bilan ochiq muloqot o'tkazdi
Nukusda O’zbekiston Prezidentining tadbirkorlar bilan ochiq muloqoti bo’lib o’tdi. Tadbir biznes muammolarini muhokama qilish va yangi yechimlarni topish uchun muhim platformaga aylandi.
Muhokamalar natijalari katta ahamiyatga ega bo’ldi: 700 dan ortiq tashabbus va loyihalar qo’llab-quvvatlandi, turli sohalarni rivojlantirish uchun qo’shimcha mablag’lar ajratildi va kichik loyihalardan tortib yirik Mega loyihalargacha biznesni qo’llab-quvvatlashning yangi tizimi joriy etildi. So’nggi bir yil ichida tadbirkorlar aylanmasi 25 foizga o’sdi va muvaffaqiyatli kompaniyalar soni sezilarli darajada oshdi.
Shavkat Mirziyoyev biznesni qo’llab-quvvatlash bo’yicha yangi tashabbuslarni ham e’lon qildi. Ular orasida moliyaviy resurslarning ko’payishi, er va infratuzilmaga kirishni yaxshilash, raqobat muhitini rivojlantirish va tashqi bozorlarga kirishni kengaytirish. Startaplarni qo’llab-quvvatlash, soliq to’siqlarini kamaytirish va biznesni osonlashtirish bo’yicha chora-tadbirlar joriy etildi.
Biznes yuritish uchun noyob sharoitlar yaratilgan Qoraqalpog’istonga alohida e’tibor qaratildi. Davlatimiz rahbari ushbu mintaqada tadbirkorlikni rivojlantirish muhimligini ta’kidlab, "Qoraqalpog’istonda biznes bilan shug’ullaning“dasturi ishga tushirilganini e’lon qildi. Muloqot tadbirkorlarning dolzarb muammolari va takliflarini muhokama qilish bilan davom etdi.

Шавкат Мирзиёев провёл открытый диалог с предпринимателями
В Нукусе прошел открытый диалог Президента Узбекистана с предпринимателями. Мероприятие стало важной платформой для обсуждения проблем бизнеса и поиска новых решений.
Результаты обсуждений оказались значительными: было поддержано более 700 инициатив и проектов, выделено дополнительные средства на развитие разных отраслей, и внедрена новая система поддержки бизнеса от малых проектов до крупных мегапроектов. За последний год оборот предпринимателей вырос на 25%, и значительно увеличилось число успешных компаний.
Шавкат Мирзиёев также озвучил новые инициативы по поддержке бизнеса. Среди них — увеличение финансовых ресурсов, улучшение доступа к земле и инфраструктуре, развитие конкурентной среды и расширение выхода на внешние рынки. Введены меры по поддержке стартапов, снижению налоговых барьеров и упрощению ведения бизнеса.
Особое внимание было уделено Каракалпакстану, где созданы уникальные условия для ведения бизнеса. Глава государства подчеркнул важность развития предпринимательства в этом регионе и объявил о запуске программы «Занимайся бизнесом в Каракалпакстане». Диалог продолжился обсуждением актуальных проблем и предложений предпринимателей.