O‘zbekiston qashshoqlikni qisqartirish bo‘yicha yangi dasturini tasdiqladi
Prezidentning ‘Qashshoqlikni qisqartirish va aholining farovonligini oshirish bo‘yicha chora-tadbirlarni yangi bosqichga olib chiqish to‘g‘risida“gi farmoni qabul qilindi. Hujjatning asosiy maqsadi — aholining farovonligini yaxshilash va 2024 yil oxirigacha 500 ming nafar aholini qashshoqlikdan chiqarish.
Farmon doirasida “Qashshoqlikdan farovonlikka” dasturi amalga oshiriladi, bu dastur har bir fuqaroni o‘zining va farzandlarining kelajagi uchun javobgarlikni o‘z zimmasiga olishga undaydi. Dastur 2024 yil 1-noyabrdan kuchga kiradi va bir necha yo‘nalishlarni qamrab oladi: barqaror ish bilan ta’minlash, ta’lim olish, tibbiy xizmatlardan foydalanish hamda uy-joy sharoitlarini yaxshilash.
Ushbu choralarni samarali amalga oshirish uchun respublika komissiyasi tashkil etiladi va 2024 yil 1-dekabrdan boshlab, qashshoqlikda yashovchi oilalar reestri shakllantiriladi. Ushbu reestr oilalarning ijtimoiy ahvoli va ularning og‘ir hayotiy vaziyatga tushib qolish sabablari asosida tuziladi.
2025 yil 1-yanvardan boshlab ishga joylashgan yoki tadbirkorlik faoliyati bilan shug‘ullanadigan oilalar uchun ish boshlaganidan keyin ham olti oy davomida ijtimoiy to‘lovlar saqlanib qoladi. Shuningdek, oyligi 1,5 minimal ish haqidan kam bo‘lmagan daromad oladigan oilalar a’zolari uchun uch yil davomida ijtimoiy soliq atigi 1% bo‘ladi.
Ushbu yangiliklar nafaqat aholining moddiy ahvolini yaxshilashga, balki ularni jamiyat hayotida faol ishtirok etishga rag‘batlantirishga qaratilgan.

Узбекистан утвердил новую программу по сокращению бедности
Принят Указ Президента «О выведении на новый этап мер по сокращению бедности и повышению благосостояния населения». Основная цель документа — улучшить благосостояние населения и вывести из бедности 500 тысяч жителей до конца 2024 года.
В рамках Указа будет реализована Программа «От бедности к благополучию», которая нацелена на то, чтобы каждый гражданин взял на себя ответственность за своё будущее и будущее своих детей. Программа начнёт действовать с 1 ноября 2024 года и охватит несколько направлений: стабильная занятость, получение образования, доступ к медицинским услугам и улучшение жилищных условий.
Для эффективной реализации этих мер будет создана республиканская комиссия, а с 1 декабря 2024 года начнётся формирование Реестра бедных семей. Он будет составлен на основе изучения социального положения семей и причин, по которым они оказались в трудной жизненной ситуации.
С 1 января 2025 года для семей, которые трудоустроятся или займутся предпринимательской деятельностью, сохранится право на получение социальных выплат в течение шести месяцев, даже после начала работы. Также для членов бедных семей, которые будут получать зарплату не ниже 1,5 минимальной заработной платы, социальный налог будет составлять всего 1% в течение трёх лет.
Нововведения призваны не только улучшить материальное положение граждан, но и мотивировать их к активному участию в жизни общества.