O‘zbek rus tili o‘qituvchilari Sankt-Peterburgda malakasini oshirmoqda
O‘zbekistonlik russhunos mutaxassislar Sankt-Peterburgdagi "Qishki maktab‘da, 10 mamlakatdan kelgan mutaxassislar uchun tashkil etilgan malaka oshirish kurslarida qatnashmoqda. 40 dan ortiq o‘qituvchi, shu jumladan o‘zbekistonlik o‘qituvchilar 15 fevralga qadar ta’lim oladi.
O‘zbekiston Rossiyaning ta’lim va madaniyat sohasidagi eng muhim hamkorlaridan biri hisoblanadi. O‘zbekistonlik o‘qituvchilarning "Qishki maktab“da ishtiroki boshqa mamlakatlardan kelgan hamkasblari bilan tajriba almashish va zamonaviy Rossiya haqidagi bilimlarini chuqurlashtirish imkonini beradi.
Rus tili dunyo bilan aloqalarimizning asosiy unsuridir. <...> Bugun biz maktablarda rus tilini ikkinchi til sifatida o‘qitadigan o‘qituvchilar uchun ’Qishki maktab’ni ochmoqdamiz,” — dedi Sankt-Peterburg tashqi aloqalar qo‘mitasi vakili Sergey Markov.
Kurslar Sankt-Peterburg tashqi aloqalar qo‘mitasi tomonidan Rossotrudnichestvo bilan hamkorlikda tashkil etilmoqda. Olti yildan buyon amalga oshirilayotgan “Qishki maktab” loyihasi dasturi ishtirokchilarga rus tilini chet tili sifatida o‘qitishning zamonaviy usullarini o‘zlashtirish va o‘quvchilar nutqini rivojlantirish uchun interaktiv ish shakllarini joriy etish imkonini beradi. Dasturni muvaffaqiyatli yakunlagan ishtirokchilarga davlat namunasidagi sertifikat topshiriladi.

Узбекские преподаватели русского языка повышают квалификацию в Петербурге
Учителя из Узбекистана принимают участие в «Зимней школе» в Санкт-Петербурге, на курсах повышения квалификации для специалистов из 10 стран. Более 40 преподавателей, включая узбекских, будут обучаться до 15 февраля.
Узбекистан является одним из ключевых партнёров России в сфере образования и культуры. Участие преподавателей из Узбекистана в «Зимней школе» позволит обменяться опытом с коллегами из других стран и углубить знания о современной России.
«Русский язык — это основополагающий элемент наших контактов с миром. <…> Сегодня мы открываем «Зимнюю школу» для тех, кто преподает в школах русский язык как неродной», — отметил представитель комитета по внешним связям Санкт-Петербурга Сергей Марков.
Организаторами курсов выступают комитет по внешним связям Санкт-Петербурга совместно с Россотрудничеством. Программа проекта «Зимняя школа», который осуществляется уже 6 лет, позволит участникам освоить современные методики преподавания русского языка как иностранного и внедрить интерактивные формы работы для развития речи учащихся. Участники программы, успешно сдавшие экзамен, получат сертификат государственного образца.