Prezident davlat xizmatchilari sonini qisqartirdi
Shavkat Mirziyoyev davlat organlarida boshqaruv xodimlari sonini qisqartirish to‘g‘risida farmon chiqardi. Farmon respublika va mahalliy organlar ishini optimallashtirish, shuningdek, iqtisodiy kompleksda vazirlik va idoralar rahbarlarining o‘rinbosarlari sonini kamaytirish maqsadida qabul qilindi.
Boshqaruv xodimlarining cheklangan soni 53 560 kishi etib belgilandi, bu shtatlarda 56 509 kishi bo‘lgan vaqtga nisbatan 2 949 birlikka kam.
Qisqartirish davlat byudjetidan moliyalashtiriladigan respublika organlari xodimlariga tegishli bo‘lib, ularning soni 51 950 nafardan 49 105 nafarga kamaydi. Shuningdek, byudjetdan tashqari jamg‘armalardan moliyalashtiriladigan xodimlar soni 4 919 tadan 4 455 taga kamaydi.
Iqtisodiyot va moliya vazirligida 580 kishiga qisqartirish sodir bo‘ldi va hozirda unda 5 626 nafar xodim ishlaydi. Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida 336 kishi, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligida 1 ming 416 kishi qisqartirildi.
Shunga qaramay, Bojxona qo‘mitasida xodimlar soni 693 nafarga ko‘payib, 4 690 nafarga yetdi. Oila va xotin-qizlar qo‘mitasida ham xodimlar soni 152 nafardan 585 nafarga ko‘paydi.
Toshkent shahridan tashqari viloyatlar hokimliklari uchun boshqaruv xodimlarining cheklangan soni oshirilmoqda. Endilikda ushbu organlarda xodimlarning umumiy soni 763 nafarni tashkil etadi.

Президент сократил количество госслужащих
Шавкат Мирзиёев издал указ о сокращении численности управленческого персонала в государственных органах. Указ принят для оптимизации работы республиканских и местных органов, а также для уменьшения числа заместителей руководителей министерств и ведомств в экономическом комплексе.
Предельная численность управленческого персонала установлена на уровне 53 560 человек, что на 2 949 единиц меньше, чем ранее, когда в штатах было 56 509 человек.
Сокращение касается сотрудников республиканских органов, финансируемых из государственного бюджета, их численность уменьшилась с 51 950 до 49 105. Также уменьшилось число сотрудников, финансируемых из внебюджетных фондов — с 4 919 до 4 455.
В Министерстве экономики и финансов произошло сокращение на 580 человек, и теперь в нем работают 5 626 сотрудников. В Министерстве инвестиций, промышленности и торговли сократили 336 человек, а в Министерстве занятости и сокращения бедности — 1 416.
Тем не менее, в Таможенном комитете численность сотрудников возросла на 693 человека и достигла 4 690. В Комитете семьи и женщин также увеличилось количество работников — с 152 до 585.
Для хокимиятов областей, кроме Ташкентской, предельная численность управленческого персонала увеличивается. Общая численность сотрудников в этих органах теперь составит 763 единицы.