AQShda mashhur TikTok ijtimoiy tarmog‘ining faoliyati taqiqlandi
AQSH hukumati qaroriga ko‘ra, Xitoyning ByteDance kompaniyasiga tegishli platforma milliy xavfsizlikka tahdid solgan. Bunga qadar, kompaniyaga taqiqdan qochish uchun ijtimoiy tarmoqni amerikalik egaga sotish taklif qilingan, ammo bu amalga oshmagan.
TikTok AQShdagi faoliyatini taqiq kuchga kirishidan oldin to‘xtatdi. Ilovani ochmoqchi bo‘lgan foydalanuvchilar uning mavjud emasligi haqidagi xabarni ko‘rishmoqda. Unda shunday deyilgan: “AQShda TikTokni taqiqlovchi qonun qabul qilindi. Afsuski, siz hozircha platformadan foydalana olmaysiz. Prezident Tramp bu muammoni hal qilish ustida ishlamoqda. Yangilanishlarni kuzatib boring.”
Ilgari, AQSH prezidenti etib saylangan Donald Tramp o‘z inauguratsiyasidan so‘ng TikTokka 90 kunlik muhlat berish niyatida ekanini ma’lum qilgan edi. “Men taqiqni 90 kunga uzaytiraman, shunda biz yechim topishga ulguramiz,” — dedi Tramp ABC News’ga bergan intervyusida. U, shuningdek, Oq uyga qaytishi bilanoq bu masala bilan shug‘ullanishini ta’kidladi.
TikTokni Amerika kompaniyasiga sotishni talab qiluvchi qonun loyihasi 2024-yil aprelida Kongress tomonidan qabul qilindi. Agar sotuv amalga oshirilmasa, ijtimoiy tarmoq AQSH hududida bloklanishi lozim. Hokimiyatning asosiy e’tirozi — Xitoy hukumatining Amerika fuqarolari ma’lumotlarini to‘plash va jamoatchilik fikriga ta’sir o‘tkazish uchun TikTokdan foydalanishi mumkinligi.
Shu bilan birga, TikTok advokatlari Oliy suddagi tinglovlarda platformaning taqiqlanishi AQShdagi 170 milliondan ortiq foydalanuvchining so‘z erkinligini buzayotganini ta’kidlashdi. Kompaniyaning o‘zi Xitoy rasmiylari bilan hamkorlik qilish ayblovlarini rad etib, amerikalik foydalanuvchilarning barcha ma’lumotlari AQShda joylashgan serverlarda saqlanishini ta’kidlamoqda.
Ommaviy axborot vositalarida platformaning ehtimoliy xaridorlari sifatida milliarder Ilon Mask, AQShning sobiq moliya vaziri Stiven Mnuchin va tadbirkor Frenk Makkort nomlari tilga olingan. Biroq TikTok muzokaralar haqidagi mish-mishlarni “uydirma” deb atadi.
Ayni paytda, platforma foydalanuvchilari VPNdan foydalanish va ilovalar do‘koni hududini o‘zgartirish kabi taqiqni chetlab o‘tish usullarini ommaviy ravishda muhokama qilmoqdalar. Biroq, bu texnik qiyinchiliklar tug‘dirishi va foydalanuvchi kelishuvlari shartlarini buzishi mumkin.

В США запретили работу популярной соцсети TikTok
Согласно решению американских властей, платформа, принадлежащая китайской компании ByteDance, представляла угрозу национальной безопасности. До этого компании предложили продать соцсеть американскому владельцу, чтобы избежать запрета, однако этого не произошло.
TikTok прекратил свою работу в США ещё до вступления запрета в силу. При попытке открыть приложение пользователи видят уведомление о его недоступности. В нём говорится: «В США принят закон, запрещающий TikTok. К сожалению, вы пока не можете использовать платформу. Президент Трамп работает над решением этой проблемы. Следите за обновлениями».
Ранее Дональд Трамп, избранный президентом США, заявил о намерении предоставить TikTok 90-дневную отсрочку после своей инаугурации. «Я продлю запрет на 90 дней, чтобы у нас было время найти решение», — сказал Трамп в интервью ABC News. Он также подчеркнул, что займётся этим вопросом сразу после возвращения в Белый дом.
Законопроект, требующий продажи TikTok американской компании, был принят Конгрессом в апреле 2024 года. Если продажа не состоится, соцсеть должна быть заблокирована на территории США. Основная претензия властей — потенциальная возможность китайского правительства использовать TikTok для сбора данных американских граждан и влияния на общественное мнение.
Между тем, адвокаты TikTok на слушаниях в Верховном суде заявили, что запрет платформы нарушает свободу слова для более чем 170 миллионов пользователей в США. В самой компании отрицают обвинения в сотрудничестве с китайскими властями и подчёркивают, что все данные американских пользователей хранятся на серверах, расположенных в США.
Среди возможных покупателей платформы в СМИ упоминались миллиардер Илон Маск, бывший министр финансов США Стивен Мнучин и предприниматель Фрэнк Маккорт. Однако TikTok назвал слухи о переговорах «выдумкой».
В то же время пользователи платформы массово обсуждают способы обхода запрета, включая использование VPN и смену региона магазина приложений. Однако это может быть сопряжено с техническими сложностями и нарушать условия пользовательских соглашений.