Rossiyalik ekspertlar O‘zbekistonga davlat moliyasi sohasini rivojlantirishda yordam beradi
Rossiya Moliya vazirligi va Moliyaviy ilmiy tadqiqotlar instituti (MITI) davlat moliyasini boshqarish sohasidagi hamkorlikni kengaytirish maqsadida O‘zbekistonga o‘z mutaxassislarini yubordi. 22-26 aprel kunlari davomida tomonlar tajriba almashib, soliq va bojxona boshqaruvi, ijtimoiy sohani rivojlantirish hamda byudjet jarayonlarini takomillashtirish kabi muhim masalalarni muhokama qiladilar.
Mazkur dastur Rossiya va O‘zbekiston moliya vazirliklari o‘rtasidagi kelishuv asosida amalga oshirilmoqda va ilmiy-uslubiy yordam ko‘rsatishga qaratilgan.
"Davlat moliyasi sohasidagi idoralararo hamkorlik dasturimizning ikkinchi yili faol bosqichda. 2024-yil yakuniga ko‘ra, bir qator yo‘nalishlarda sezilarli natijalarga erishdik... O‘zbekiston Moliya vazirligidagi hamkasblarimiz hamkorlikni davom ettirishga tayyorliklarini bildirdilar va joriy yil uchun rejalar allaqachon kelishib olindi. Bundan tashqari, shu hafta davomida MITI va BSITI o‘rtasida o‘zaro anglashuv memorandumini imzolashni rejalashtirmoqdamiz. Bu esa o‘zaro hamkorligimizni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ladi," - dedi Rossiya Federatsiyasi Moliya vazirligi MITI direktori Vladimir Nazarov.
Eslatib o‘tamiz, 2024-yilda rossiyalik mutaxassislar O‘zbekistonga bojxona boshqaruvi, maktablarda tashabbuskor budjetlashtirishni joriy etish, byudjet ma’lumotlarining shaffofligini oshirish, aksiz solig‘ini takomillashtirish va davlat xaridlarida faktoringni qo‘llash bo‘yicha maslahatlar bergan edi.

Российские эксперты помогут Узбекистану в развитии сферы госфинансов
Министерство финансов России и Научно-исследовательский финансовый институт (НИФИ) направили экспертов в Узбекистан для расширения сотрудничества в сфере управления государственными финансами. В течение рабочей недели, с 22 по 26 апреля, стороны обменяются опытом и обсудят ключевые вопросы, включая налоговое и таможенное администрирование, развитие социальной сферы и совершенствование бюджетных процессов.
Программа реализуется на основании соглашения между министерствами финансов России и Узбекистана и направлена на оказание научно-методической поддержки.
«Второй год нашей Программы межведомственного сотрудничества в сфере госфинансов находится в активной фазе. По итогам 2024 года мы достигли значительных результатов по целому ряду направлений... Коллеги из Минфина Узбекистана выразили готовность продолжать сотрудничество, и планы на текущий год уже согласованы. Более того, на этой неделе мы намерены дополнительно подписать Меморандум о взаимопонимании между НИФИ и ИБНИ, что станет важным шагом в укреплении нашего взаимодействия», — отметил директор НИФИ Минфина РФ Владимир Назаров.
Напомним, в 2024 году российские эксперты уже оказывали консультации Узбекистану по таможенному администрированию, внедрению школьного инициативного бюджетирования, повышению открытости бюджетных данных, совершенствованию акцизного налога и применению факторинга в госзакупках.