O‘zbekistonga Buryatiyadan delegatsiya tashrif buyurdi
Toshkentda Buryatiya Respublikasi Hukumati Rais o‘rinbosari — mintaqa iqtisodiyot vaziri Yekaterina Kochetova boshchiligidagi delegatsiyaning Rossiyaning O‘zbekistondagi Favqulodda va Muxtor elchisi Oleg Malginov hamda Rossiyaning O‘zbekistondagi Savdo vakili Konstantin Zligostev bilan ishchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar Rossiya mintaqasining O‘zbekiston bilan kelajakdagi hamkorligining istiqbolli yo‘nalishlarini muhokama qildilar. Ta’kidlash joizki, Buryatiya allaqachon Qoraqalpog‘iston Respublikasi bilan yaqin aloqalar o‘rnatgan bo‘lib, ushbu respublikaga tashrif Sibir mintaqasining tashrif dasturiga kiritilgan.
“Bizning fikrimizcha, mintaqaning O‘zbekiston bilan hamkorligini yanada rivojlantirishga turtki berishi mumkin bo‘lgan yo‘nalishlar orasida farmatsevtika, turizm, shuningdek, o‘rmon sanoati majmuasi va selluloza-qog‘oz sanoati korxonalari mahsulotlarini yetkazib berishni ko‘paytirish alohida ahamiyatga ega,” — dedi Zligostev.

В Узбекистан прибыла делегация из Бурятии
В Ташкенте состоялась рабочая встреча делегации Республики Бурятия во главе с заместителем Председателя Правительства — министром экономики региона Екатериной Кочетовой с Чрезвычайным и Полномочным Послом России в Узбекистане Олегом Мальгиновым и Торговым представителем России в Узбекистане Константином Злыгостевым.
Стороны обсудили перспективные направления дальнейшего сотрудничества российского региона с Узбекистаном. Стоит отметить, что Бурятия уже имеет тесные контакты с Республикой Каракалпакстан, посещение которой вошло в программу визита сибирского региона.
«Среди направлений, которые, по нашему мнению, могли бы придать импульс дальнейшему развитию сотрудничества региона с Узбекистаном, можно выделить фармацевтику, туризм, а также увеличение поставок продукции лесопромышленного комплекса и предприятий целлюлозно-бумажной промышленности», ­­— отметил Злыгостев.