Tramp keng ko‘lamli hududiy rejalarni e’lon qildi
Donald Tramp matbuot anjumanida Panama kanali ustidan nazoratni qaytarish, Grenlandiyani Daniyadan sotib olish va Kanadani AQShning yangi shtatiga aylantirish kabi ulkan rejalarini taqdim etdi. Uning aytishicha, bu qadamlar mamlakatning iqtisodiy xavfsizligini mustahkamlash uchun zarur ekan.
Tramp, zarur bo‘lsa, iqtisodiy va hatto harbiy bosim o‘tkazishga tayyorligini bildirdi. Xususan, u Daniya Grenlandiyani sotishdan bosh tortsa, unga boj solish bilan tahdid qildi.
Prezident Meksika ko‘rfazi haqida ham fikr bildirdi va uning nomini Amerika ko‘rfaziga o‘zgartirishni taklif etdi. “Amerika qo‘ltig‘i... Bu juda ajoyib eshitiladi,” — dedi u va bu hududning ramziy ahamiyatini ta’kidlash istagini bildirdi.
Bundan tashqari, Tramp yana NATO mamlakatlarining mudofaa xarajatlari masalasiga to‘xtaldi. Uning ta’kidlashicha, hozirgi yalpi ichki mahsulotning ikki foizlik darajasi yetarli emas va AQSh ittifoqchilari mudofaa xarajatlarini besh foizgacha oshirishlari kerak. “Ularning barchasi bunga qodir,” — deya qo‘shimcha qildi Tramp, alyans a’zolarini “soxta nochorlik” uchun tanqid qilib.

Трамп объявил о масштабных территориальных планах
Дональд Трамп на пресс-конференции представил амбициозные планы, включающие возврат контроля над Панамским каналом, покупку Гренландии у Дании и превращение Канады в новый штат США. По его словам, эти шаги необходимы для укрепления экономической безопасности страны.
Трамп заявил, что готов прибегнуть к экономическому и даже военному давлению, если это потребуется. В частности, он пригрозил введением пошлин против Дании, если та откажется продавать Гренландию.
Президент также высказался о Мексиканском заливе, предложив переименовать его в Американский. «Американский залив... Это звучит великолепно», — отметил он, подчеркивая свое желание подчеркнуть символическое значение этой территории.
Кроме того, Трамп вновь затронул вопрос оборонных расходов стран НАТО. Он заявил, что нынешний уровень в два процента ВВП является недостаточным и что союзники США должны увеличить траты на оборону до пяти процентов. «Они все могут себе это позволить», — добавил Трамп, раскритиковав членов альянса за «показное бедственное положение».