Samarqandda bo‘lib o‘tayotgan Osiyo infratuzilmaviy investitsiyalar banki Boshqaruvchilar kengashi tadbirlari doirasida O‘zbekiston Prezidenti Xitoy moliya vaziri Lan Foan bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Lan Foan Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpinning samimiy salomi va ezgu tilaklarini yetkazib, ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni yanada rivojlantirishning g‘oyat muhimligini ta’kidladi. Suhbat davomida so‘nggi yillarda strategik sheriklikning yangi bosqichiga ko‘tarilgan O‘zbekiston-Xitoy munosabatlarining turli jihatlari muhokama etildi.
Uchrashuvning asosiy mavzularidan biri O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasidagi ko‘p qirrali iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish masalasi bo‘ldi. Xususan, ikki mamlakat iqtisodiy aloqalarini mustahkamlash va iqtisodiyotini rivojlantirishga xizmat qiladigan yangi investitsiya dasturlarini ishlab chiqish haqida fikr almashildi. O‘zbekiston hududida yirik loyihalarni amalga oshirayotgan Xitoyning yetakchi bank va moliya institutlari bilan hamkorlikka alohida e’tibor qaratildi.

Шавкат Мирзиёев принял министра финансов Китая
В рамках мероприятий Совета управляющих Азиатского банка инфраструктурных инвестиций, которые проходят в Самарканде, Президент Узбекистана провёл встречу с министром финансов Китая Лань Фоанем.
Лань Фоань передал президенту тёплые приветствия и пожелания от Председателя Китайской Народной Республики Си Цзиньпина, отметив высокую важность дальнейшего развития связей между двумя государствами. В ходе беседы обсуждались различные аспекты узбекско-китайских отношений, которые в последние годы вышли на новый уровень стратегического партнёрства.
Одной из ключевых тем встречи стало расширение многопланового экономического сотрудничества между Узбекистаном и Китаем. В частности, речь шла о развитии новых инвестиционных программ, которые способствуют укреплению экономических связей и способствуют росту экономик двух стран. Отдельное внимание было уделено партнёрству с ведущими банковскими и финансовыми институтами Китая, которые реализуют крупные проекты на территории Узбекистана.