Shavkat Mirziyoyev O'zbekiston fuqarolarini xalqlar do'stligi kuni bilan tabrikladi
Prezident O’zbekiston xalqini xalqlar do’stligi kuni bilan tabrikladi va yangi O’zbekistonni barpo etishga qaratilgan islohotlarning asosiy vazifalaridan biri millatlararo totuvlik va bag’rikenglikni mustahkamlashdan iboratligini ta’kidladi. Uning ta’kidlashicha, xalqaro do’stlik kuni endilikda mamlakatda muhim bayram sifatida nishonlanadi.
O’zbekistonda 130 dan ortiq xalq va 16 ta diniy guruh yashaydi. Mamlakat milliy madaniy markazlarni qo’llab-quvvatlaydi, turli tillarda ta’lim beradi va davlat ularning moddiy-texnik bazasini yaxshilashga yordam beradi. Shuningdek, bayramlar, festivallar va boshqa madaniy tadbirlar o’tkaziladi.
Mirziyoyevning qo’shimcha qilishicha, so’ngi yillarda xorijdagi vatandoshlar bilan aloqalar mustahkamlanib, qo’shni Markaziy Osiyo davlatlari bilan do’stona munosabatlar rivojlanmoqda. Global beqarorlik sharoitida mamlakat ichida hurmat va hamjihatlikni saqlash muhimdir.
Prezident O’zbekiston turli xalqlar va konfessiyalar o’rtasidagi do’stlik va totuvlikni mustahkamlash bo’yicha ishlarni davom ettirishiga ishontirdi, kelgusi do’stlik festivallari birlik va millatlararo totuvlikni mustahkamlashga yordam berishiga umid bildirdi. Shavkat Mirziyoyev xalqqa tinchlik, osoyishtalik va farovonlik tiladi.

Шавкат Мирзиёев поздравил граждан Узбекистана с Днем дружбы народов
Президент поздравил народ Узбекистана с Днем дружбы народов и отметил, что одной из главных задач реформ, направленных на создание Нового Узбекистана, является укрепление межнационального согласия и толерантности. Он подчеркнул, что Международный день дружбы теперь отмечается в стране как важный праздник.
В Узбекистане проживают более 130 народов и 16 религиозных групп. В стране поддерживаются национальные культурные центры, обеспечивается обучение на разных языках и государство помогает улучшать их материально-техническую базу. Также проводятся праздники, фестивали и другие культурные мероприятия.
Мирзиёев добавил, что в последние годы укрепляются связи с соотечественниками за границей и развиваются дружеские отношения с соседними государствами Центральной Азии. В условиях глобальной нестабильности важно поддержание уважения и сплочённости внутри страны.
Президент заверил, что Узбекистан будет продолжать работу по укреплению дружбы и согласия между различными народами и конфессиями, выразил надежду, что предстоящие фестивали дружбы помогут укрепить единство и межнациональное согласие. Господин Мирзиёев пожелал народу мира, спокойствия и благополучия.