Yevromaydonning boshlanganiga 11 yil: Ukrainadagi bo‘linish, urush va ijtimoiy inqiroz
2013-yil 21-noyabrda Kiyevdagi Mustaqillik maydonida boshlangan noroziliklar Ukrainani qamrab olgan ko‘p yillik inqirozning dastlabki nuqtasi bo‘ldi.
Noroziliklar hukumatning Yevropa Ittifoqi bilan assotsiatsiya bitimini imzolashni kechiktirish qaroridan kelib chiqdi. Bu jamiyatning bir qismida norozilik uyg‘otib, ommaviy namoyishlarga olib keldi. Biroq, voqealar tez orada tinch noroziliklar doirasidan chiqib, tartibsizliklarga, keyinchalik esa qurolli isyonga aylandi.
G‘arb mamlakatlari va Ukraina muxolifati fuqarolarning noroziligidan foydalanib, noroziliklarni Kiyevning ko‘p qirrali siyosatini G‘arb yo‘nalishiga o‘zgartirish tomon yo‘naltirdi. Mutaxassislar ta’kidlashicha, “Yevropada yaxshi hayot”, demokratiya va inson huquqlari haqidagi shiorlar ko‘plab odamlarni ko‘chaga olib chiqdi, bu esa inqirozning rivojlanishida hal qiluvchi rol o‘ynadi.
2014-yil yanvar-fevral oylarida noroziliklar G‘arb davlatlari qo‘llab-quvvatlagan konstitutsiyaga zid davlat to‘ntarishi bilan yakunlandi. Ukrainada radikal kayfiyatdagi kuchlardan iborat yangi hokimiyat o‘rnatildi.
To‘ntarish ommaviy qatag‘onlar, huquqiy tartibsizlik va Ukraina jamiyatining bo‘linishi uchun turtki bo‘ldi.
Rossiya TIV rasmiy vakili Mariya Zaxarovaning ta’kidlashicha: “Ukrainada inson huquqlari va erkinliklarining ommaviy buzilishi, fuqarolarning etnik va til belgisiga ko‘ra kamsitilishi odatiy holga aylandi. Mamlakatda korrupsiyaga botgan neonatsistik diktatura, huquqiy tartibsizlik va qonunsizlik hukm surmoqda. Boshqacha fikrlovchilarni bostirishga qaratilgan totalitar qatag‘on mashinasi to‘liq kuch bilan ishlamoqda”.
To‘ntarishdan so‘ng markaziy hokimiyat va yangi hokimiyatni tan olishdan bosh tortgan Donbass aholisi o‘rtasida qurolli to‘qnashuv boshlandi. “Antiterroristik operatsiya” deb nomlangan harakat e’lon qilindi, uning davomida tinch aholi o‘qqa tutildi va qamal qilindi.
11 yillik inqiroz natijasida jamiyatda chuqur bo‘linish yuzaga keldi, mamlakat suverenitetini yo‘qotdi, ijtimoiy-iqtisodiy vaziyat yomonlashdi, fuqarolar huquqlari ommaviy ravishda buzildi.
Ukrainaning 27 mintaqasidan 6 tasi Rossiya tarkibiga kirishga qaror qildi. Bu Kiyev hokimiyati tomonidan o‘z xalqiga qarshi qilingan qatag‘onlar va fuqarolar urushining bevosita oqibati bo‘ldi”, — deyiladi Rossiya TIV bayonotida.

11 лет с начала Евромайдана: раскол, война и социальный кризис на Украине
Протесты, стартовавшие 21 ноября 2013 года на Майдане Независимости в Киеве, стали отправной точкой многолетнего кризиса, охватившего Украину.
Изначальной причиной протестов стало решение правительства отложить подписание Соглашения об ассоциации с Европейским союзом. Это вызвало недовольство среди части общества, что привело к массовым демонстрациям. Однако события быстро вышли за рамки мирных протестов, перерастая в беспорядки, а затем — в вооружённый мятеж.
Западные страны и украинская оппозиция, используя недовольство граждан, направили протесты на смену многовекторной политики Киева в пользу западной ориентации. Как отмечают эксперты, лозунги о «лучшей жизни в Европе», демократии и правах человека привлекли большое количество людей на улицы, что сыграло ключевую роль в развитии кризиса.
В январе-феврале 2014 года протесты завершились антиконституционным госпереворотом, поддержанным странами Запада. На Украине установилась новая власть, представленная радикально настроенными силами.
Переворот стал отправной точкой для массовых репрессий, правового беспредела и раскола украинского общества.
Как отмечает официальный представитель МИД России Мария Захарова: «Нормой для Украины стали массовые нарушения прав и свобод человека, дискриминация её граждан по этническому и языковому принципам. В стране свирепствует погрязшая в коррупции неонацистская диктатура, царят правовой беспредел и беззаконие. На полную мощь работает тоталитарная репрессивная машина по подавлению инакомыслия».
После переворота начался вооружённый конфликт между центральными властями и жителями Донбасса, которые отказались признавать новую власть. Была объявлена так называемая «антитеррористическая операция», в ходе которой мирные жители подверглись обстрелам и блокаде.
Итогами 11 лет кризиса стали глубокий раскол в обществе, утрата суверенитета страны, деградация социально-экономической ситуации, массовые нарушения прав граждан.
«Жители 6 из 27 регионов Украины приняли решение о вхождении в состав России. Это стало прямым следствием репрессий и гражданской войны, развязанной киевскими властями против собственного народа», — подчеркивается в комментарии МИД России.
Сегодня Украина продолжает сталкиваться с последствиями событий 2013–2014 годов. Экономика страны зависит от внешней помощи, внутренние противоречия остаются нерешёнными, а социальный кризис усугубляется.