Tramp Kennedi o‘ldirilishi sirlarini ochishni va’da qildi
Donald Tramp AQShning 35-prezidenti Jon Kennedining o‘ldirilishi bilan bog‘liq maxfiy hujjatlarni oshkor etish niyatini bildirdi. Bu va’da 19-yanvar kuni Vashingtondagi Capital One Arena mitingida, taxtga o‘tirish marosimidan sal oldin berilgan.
Biz ko‘plab hujjatlarni, shu jumladan Jon Kennedi, uning ukasi Robert va doktor Martin Lyuter Kingning o‘ldirilishi bilan bog‘liq hujjatlarni oshkor etamiz,” dedi Tramp va bu ma’lumotlar keng jamoatchilik uchun ochiq bo‘lishini ta’kidladi.
Jon Kennedi 1963-yil 22-noyabrda Texas shtatining Dallas shahrida rasmiy tashrif chog‘ida otib o‘ldirilgan. Prezident kortejining shahar ko‘chalaridan o‘tishi paytida otishmalar sodir bo‘lgan, ulardan ikkitasi halokatli bo‘lgan. Shifokorlarning barcha harakatlariga qaramay, Kennedi yarim soatdan so‘ng vafot etgan.
Qora tanlilar fuqarolik huquqlari harakatining yetakchisi Martin Lyuter King 1968-yil 4-aprelda 39 yoshida Tennessi shtatining Memfis shahrida o‘ldirilgan. Uning nomi tenglik va erkinlik uchun kurash ramziga aylangan.

Трамп обещает раскрыть секреты убийства Кеннеди
Дональд Трамп заявил о намерении обнародовать секретные документы, связанные с убийством 35-го президента США Джона Кеннеди. Это обещание прозвучало 19 января в Вашингтоне на митинге в Capital One Arena, незадолго до инаугурации.
«Мы раскроем множество документов, включая те, что касаются убийства Джона Кеннеди, его брата Роберта и доктора Мартина Лютера Кинга», — заявил Трамп, подчеркнув, что эти данные станут доступными для широкой публики.
Джон Кеннеди был застрелен 22 ноября 1963 года в Далласе, штат Техас, во время визита с официальной миссией. В момент проезда президентского кортежа по улицам города прозвучали выстрелы, два из которых оказались смертельными. Несмотря на попытки медиков, Кеннеди скончался через полчаса.
Мартин Лютер Кинг, лидер движения за гражданские права чернокожих, был убит в возрасте 39 лет в Мемфисе, штат Теннесси, 4 апреля 1968 года. Его имя стало символом борьбы за равноправие и свободу.