Moskvada MDH tashqi ishlar vazirlarining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Moskvada bo‘lib o‘tgan MDH Tashqi ishlar vazirlari kengashi yig‘ilishida ishtirok etdi. MDH sammitiga tayyorgarlik yakunlari muhokamalarning asosiy mavzusi bo‘ldi.
Vazirlar MDH mamlakatlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash, savdo uchun eng yaxshi sharoitlar yaratish va global mojarolarni hal qilish masalalarini muhokama qildilar, tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun sa’y-harakatlarni birlashtirish zarurligiga e’tibor qaratdilar.
Xavfsizlik va radikallashuvning oldini olish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Uchrashuv ishtirokchilari huquqni muhofaza qilish organlari o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlash va sun’iy intellekt, yoshlar va volontyorlik dasturlari, shuningdek, madaniy hamkorlik sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha tashabbuslarni qo‘llab-quvvatladilar.
Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov va MDH bosh kotibi Sergey Lebedev yig‘ilish yakunida MDH faoliyati mintaqani rivojlantirish va barqarorlashtirishning muhim elementi bo‘lib qolayotganini ta’kidladilar.

В Москве состоялось заседание министров иностранных дел СНГ
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов принял участие в заседании Совета министров иностранных дел СНГ, которое прошло в Москве. Главной темой обсуждения стали итоги подготовки к саммиту СНГ.
Министры обсудили вопросы укрепления связей между странами СНГ, создания лучших условий для торговли и решения глобальных конфликтов, акцентируя внимание на необходимости объединения усилий для обеспечения мира и стабильности.
Особое внимание было уделено вопросам безопасности и предотвращению радикализации. Участники встречи поддержали инициативы по укреплению связей в сфере правоохранительных органов и развитию сотрудничества в области искусственного интеллекта, молодёжных и волонтёрских программ, а также культурного сотрудничества.
Министр иностранных дел России Сергей Лавров и генеральный секретарь СНГ Сергей Лебедев по итогам заседания отметили, что работа СНГ остаётся важным элементом развития и стабилизации региона.