Yangi platforma Yevropa va Osiyo o‘rtasidagi transport aloqalarini mustahkamlaydi
Ashxobodda Transkaspiy transport kesishmalarini muvofiqlashtirish platformasini ishga tushirishga bag‘ishlangan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Yangi transport yo‘lagi Yevropa va Osiyoni bog‘laydi.
Tadbirda Yevropa komissiyasi vakillari, jumladan, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha komissar Yutta Urpilaynen va Bosh direktor maslahatchisi Xenrik Xollouey, shuningdek, Turkmaniston, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, O‘zbekiston, Ozarbayjon, Turkiya, Armaniston va Gruziya delegatsiyalari ishtirok etdi. Bundan tashqari, muhokamada Osiyo taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki, Yevropa investitsiya banki, Islom taraqqiyot banki va Jahon banki vakillari ishtirok etdi.
Yangi muvofiqlashtirish platformasining ishga tushirilishi Yevropa va Osiyoni bog‘lovchi Transkaspiy transport yo‘lagini mustahkamlashda muhim qadam bo‘ladi. Bu temir yo‘l, avtomobil va port aloqasini o‘z ichiga olgan multimodal marshrutni yaratish imkonini beradi. Shuningdek, platforma infratuzilmaga investitsiyalarni jalb qilish va Markaziy Osiyo va Yevropa o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni rivojlantirishga ko‘maklashadi. Ushbu ishlarning muhim qismi tashish samaradorligi va xavfsizligini oshirish uchun transport sohasiga yangi texnologiyalarni joriy etish bo‘ladi.

Новая платформа укрепит транспортные связи между Европой и Азией
В Ашхабаде прошла встреча, посвящённая запуску Транскаспийской координационной платформы транспортных пересечений. Новый транспортный коридор свяжет Европу и Азию.
В мероприятии приняли участие представители Европейской комиссии, в том числе Комиссар по международному сотрудничеству Ютта Урпилайнен и советник генерального директора Хенрик Холлоуэй, а также делегаты из Туркменистана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Узбекистана, Азербайджана, Турции, Армении и Грузии. Кроме того, в обсуждении приняли участие представители Азиатского банка развития, Европейского банка реконструкции и развития, Европейского инвестиционного банка, Исламского банка развития и Всемирного банка.
Запуск новой координационной платформы станет важным шагом для укрепления Транскаспийского транспортного коридора, который свяжет Европу и Азию. Это позволит создать мультимодальный маршрут, включающий железнодорожное, автомобильное и портовое сообщение. Платформа также будет способствовать привлечению инвестиций в инфраструктуру и развитию экономических связей между Центральной Азией и Европой. Важной частью этой работы станет внедрение новых технологий в транспортном секторе для повышения эффективности и безопасности перевозок.