Mirziyoyev O‘zbekistonda biznesni qo‘llab-quvvatlashning yangi choralarini e’lon qildi
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev bugun, 19 mart kuni, davlat mulki va yerlarni ijaraga berish hamda sotishda imtiyozlar nazarda tutilgan kichik va o‘rta biznesni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha yangi chora-tadbirlarni e’lon qildi.
Davlat rahbarining tadbirkorlar bilan uchrashuvida ma’lum qilinishicha, yuqori texnologiyali mahsulotlar ishlab chiqaruvchilar 10 ming kvadrat metrgacha bo‘lgan davlat obyektlarini 5 yil muddatga bepul ijaraga olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
15 ta tuman va shaharda davlat idoralari markaziy binolarga ko‘chiriladi, yangi binolarning birinchi va ikkinchi qavatlari (jami 150 ta obyekt) tadbirkorlarga sotuvga qo‘yiladi.
Bundan tashqari, 250 mingta yangi korxonaning kengayishini ta’minlash maqsadida yer va binolarni taqsimlash tizimi soddalashtiriladigan bo‘ldi.
Hokimlarga tadbirkorlar tayyor loyihalar bilan so‘ragan maydonlarni birinchi navbatda kimoshdi savdosiga chiqarish vazifasi topshirildi. Bir qator viloyatlarda qishloq xo‘jaligi ehtiyojlari uchun 5,2 ming gektar yerni 49 yilga ijaraga berish jarayoni boshlandi, yil oxirigacha yana 30 ming gektar yer sotuvga qo‘yiladi.
Shuningdek, “O‘zagro-star” xoldingi tashkil etildi, banklar ko‘magida 16 ta meva-sabzavotchilik korxonasi ochildi, har bir hududda agrosanoat majmualari barpo etildi. Loyihani amalga oshirish uchun dastlabki bosqichda 200 milliard so‘m mablag‘ ajratildi.
Ilgari xabar qilingandek, 2025-yilda kichik va o‘rta biznesni rivojlantirish uchun 10 milliard dollar ajratilishi rejalashtirilgan.

Мирзиёев объявил о новых мерах поддержки бизнеса в Узбекистане
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев сегодня, 19 марта,  объявил о новых мерах поддержки малого и среднего бизнеса, предусматривающих льготы по аренде и продаже государственных объектов и земли.
Как стало известно на встрече главы государства с представителями бизнеса, производители высокотехнологичной продукции смогут получить в бесплатную аренду государственные объекты площадью до 10 тыс. кв. м сроком на 5 лет.
В 15 районах и городах государственные учреждения переедут в центральные здания, а первые и вторые этажи новых зданий (всего 150 объектов) будут выставлены на продажу предпринимателям.
Кроме того, будет упрощена система распределения земли и зданий для обеспечения расширения 250 тыс. новых предприятий.
Хокимам поручено в первую очередь выставлять на аукционы площади, запрашиваемые предпринимателями с готовыми проектами. Начата передача в аренду на 49 лет 5,2 тыс. га земель в ряде областей для нужд сельского хозяйства, а до конца года на продажу будет выставлено еще 30 тыс. га.
Также создан холдинг «Узагро-стар», при поддержке банков открыто 16 предприятий по выращиванию фруктов и овощей, в каждом регионе построены агропромышленные комплексы; на начальном этапе на реализацию проекта выделено 200 млрд сумов.