Xitoy va Braziliya rahbarlari Riodagi uchrashuvda 37 ta bitim imzolashdi
Xitoy Raisi Si Szinpin va Braziliya Prezidenti Luis Inasiu Lula da Silva Rio-de-Janeyroda muzokaralar olib bordi, natijada 37 ta bitim imzolandi. Hujjatlar savdo, texnologiyalar, qishloq xo‘jaligi, barqaror rivojlanish, sayyohlik va boshqa hamkorlik yo‘nalishlarini qamrab oladi.
Xitoy Braziliyaning asosiy savdo hamkorlari va investorlaridan biri ekanligini yana bir bor tasdiqladi. Bitimlar ikki tomonlama aloqalarni mustahkamlashga va qo‘shma loyihalarni, jumladan barqaror rivojlanishga hissa qo‘shuvchi tashabbuslarni amalga oshirishga qaratilgan.
BRIKS doirasida Xitoy va Braziliyaning o‘rniga alohida e’tibor qaratildi. Si Szinpin Braziliyaning kelgusi yilda tashkilotga raislik qilishini qo‘llab-quvvatlashini bildirdi va mamlakatlarning jahon maydonidagi ta’sirini kuchaytirish uchun birgalikdagi sa’y-harakatlarning muhimligini ta’kidladi.
“Xitoy Braziliya bilan strategik sheriklikni yanada mustahkamlashga, o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirishga ko‘maklashishga va global Janub mamlakatlarining rivojlanishiga qaratilgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlashga tayyor”.
Bitimlarning imzolanishi global Janubning ikki yirik iqtisodiyoti o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, Xitoy va Braziliya hamkorligi ham iqtisodiy o‘sishga, ham ularning jahon siyosatidagi mavqeini mustahkamlashga xizmat qiladi.

Китай и Бразилия подписали 37 соглашений на встрече лидеров в Рио
Президент Китая Си Цзиньпин и глава Бразилии Луис Инасиу Лула да Силва провели переговоры в Рио-де-Жанейро, результатом которых стало подписание 37 соглашений. Документы охватывают широкий спектр сфер: торговлю, технологии, сельское хозяйство, устойчивое развитие, туризм и другие направления сотрудничества.
Китай подтвердил свою роль как одного из главных торговых партнеров и инвесторов Бразилии. Соглашения направлены на укрепление двусторонних связей и реализацию совместных проектов, включая инициативы, способствующие устойчивому развитию.
Особое внимание уделено роли Китая и Бразилии в рамках объединения БРИКС. Си Цзиньпин выразил поддержку предстоящему председательству Бразилии в организации в следующем году и отметил значимость совместных усилий для повышения влияния стран на мировой арене.
«Китай готов продолжать укреплять стратегическое партнерство с Бразилией, способствовать реализации взаимовыгодных проектов и поддерживать инициативы, направленные на развитие стран глобального Юга».
Подписание соглашений стало важным шагом в укреплении отношений двух крупнейших экономик глобального Юга. Эксперты отмечают, что сотрудничество Китая и Бразилии будет способствовать как экономическому росту, так и усилению их позиций в мировой политике.