Rossiya va O‘zbekiston qandli diabetni davolash sohasida hamkorlikni kengaytirmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari Jamshid Xodjayev boshchiligidagi O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasi Sankt-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumiga tashrifi doirasida Rossiyaning "GEROFARM" farmatsevtika kompaniyasining ishlab chiqarish quvvatlari bilan tanishdi.
Mehmonlar ishlab chiqarish sexlarini ko‘zdan kechirib, substansiyani tayyorlashdan tayyor preparat ishlab chiqarishgacha bo‘lgan to‘liq sikl tamoyili bo‘yicha insulin yaratish texnologiyalari bilan batafsil tanishdilar.
Kompaniya bosh direktori Pyotr Rodionov "GEROFARM" insulin ishlab chiqarish bo‘yicha MDHda yetakchi ekanligini va O‘zbekiston bilan faol hamkorlikka ochiq ekanligini ta’kidladi:
"Biz zamonaviy terapiyani bemorlar uchun imkon qadar qulay qilishga intilamiz va o‘zbekistonlik hamkorlar bilan tajriba almashishga tayyormiz," - dedi u.
Kompaniya allaqachon O‘zbekistonga ro‘yxatdan o‘tgan 5 turdagi insulin, shuningdek, nevrologiya va oftalmologiya sohasidagi dori vositalarini yetkazib bermoqda. Yetkazib berish 2021-yildan beri davom etmoqda.
O‘zbekiston Sog‘liqni saqlash vazirligi ko‘magida "GEROFARM" qandli diabetni tashxislash va davolash tizimini takomillashtirishga qaratilgan loyihalarni amalga oshirmoqda. Xususan, 2022-yilda endokrinologlar uchun ta’lim dasturi boshlandi, bunda asosiy e’tibor hududlardagi "diabet maktablari" uchun murabbiylar tayyorlashga qaratildi.
Tomonlar hamkorlikni yanada kengaytirish, jumladan, ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va ilmiy-ma’rifiy tashabbuslarni rivojlantirishdan o‘zaro manfaatdor ekanliklarini bildirdilar.

Россия и Узбекистан расширяют сотрудничество в сфере лечения диабета
Во время визита на Петербургский международный экономический форум (ПМЭФ) делегация Республики Узбекистан во главе с вице-премьером Жамшидом Ходжаевым ознакомилась с производственными мощностями российской фармацевтической компании ГЕРОФАРМ.
Гости осмотрели производственные цеха и детально познакомились с технологиями создания инсулина по принципу полного цикла — от изготовления субстанции до выпуска готового препарата.
Генеральный директор компании Пётр Родионов отметил, что ГЕРОФАРМ является лидером в СНГ в области инсулинового производства и открыт к активному сотрудничеству с Узбекистаном:
«Мы стремимся сделать современную терапию максимально доступной для пациентов, и готовы делиться опытом с узбекскими партнёрами», — подчеркнул он.
Компания уже поставляет в Узбекистан пять зарегистрированных видов инсулина, а также лекарственные средства в области неврологии и офтальмологии. Поставки ведутся с 2021 года.
При поддержке Министерства здравоохранения Узбекистана ГЕРОФАРМ реализует проекты, направленные на улучшение системы диагностики и лечения сахарного диабета. В частности, в 2022 году стартовала образовательная программа для эндокринологов, с акцентом на подготовку тренеров для «школ диабета» в регионах.
Стороны выразили обоюдную заинтересованность в дальнейшем расширении партнёрства, включая возможную локализацию производства и развитие научно-образовательных инициатив.