TDT mamlakatlari harbiy hamkorlikni kuchaytirmoqda
Turkiyada o‘tkazilayotgan SAHA EXPO-2024 xalqaro ko‘rgazmasi doirasida Qozog‘iston mudofaa vaziri Baykar Defence kompaniyasi bosh direktori bilan muzokaralar olib bordi. Uchrashuv davomida tomonlar Qozog‘istonda taktik uchuvchisiz aviatsiya tizimlari va operativ darajadagi barrajer o‘q-dorilarini ishlab chiqarishni mahalliylashtirish bo‘yicha yo‘l xaritasini tuzishga kelishib oldilar.
Turkiya Qozog‘iston Qurolli Kuchlariga Bayraktar Kalkan, Bayraktar Mini uchuvchisiz uchish tizimlarini, shuningdek, harbiy sinovlarni o‘tkazish uchun Mosquito-X operativ barrajer o‘q-dorilarini bepul taqdim etishga tayyorligini tasdiqladi.
Ayni paytda, Qozog‘istonning strategik korxonasi bo‘lgan “Zenit” Ural kemasozlik zavodini xususiylashtirish dasturiga kiritish mumkinligi haqidagi xabarlar tarqaldi. OAV ma’lumotlariga ko‘ra, zavod ustidan nazorat Turkiyaning YDA Group kompaniyasiga o‘tishi mumkin.
“Zenit” Qozog‘iston mudofaa sanoatining asosiy korxonasi hisoblanib, mamlakatda kemasozlik sohasini noldan yaratgan yagona zavoddir. Zavod o‘z tarixi davomida 34 ta kema qurgan. Uning tarixi 1921-yilda Leningradda boshlangan va 1941-yilda korxona Uralskka ko‘chirilgan.

Страны ОТГ усиливают военное сотрудничество
В рамках международной выставки SAHA EXPO-2024 в Турции министр обороны Казахстана провел переговоры с генеральным директором компании Baykar Defence. В ходе встречи стороны договорились о создании дорожной карты для локализации производства тактических беспилотных авиационных систем и барражирующих боеприпасов оперативного уровня в Казахстане.
Турция подтвердила готовность безвозмездно предоставить Вооруженным силам Казахстана беспилотные авиационные системы Bayraktar Kalkan, Bayraktar Mini, а также оперативный барражирующий боеприпас Mosquito-X для проведения войсковых испытаний.
Одновременно с этим появились новости о возможном включении казахстанского стратегического предприятия, Уральского судостроительного завода «Зенит», в программу приватизации. По информации СМИ, контроль над заводом может перейти в руки турецкой компании YDA Group.
«Зенит» является ключевым предприятием оборонной промышленности Казахстана, единственным заводом в стране, который с нуля создал отрасль кораблестроения. За свою историю завод построил 34 корабля. Его история началась в 1921 году в Ленинграде, а в 1941 году предприятие было эвакуировано в Уральск.