Avstraliyaning Filamon Limited biotexnologiya kompaniyasi demensiyani yengishga qodir yangi avlod dori vositasini yaratganini e’lon qildi. Olimlarning ta’kidlashicha, ALPHA-003 deb nomlangan dori miya hujayralarini himoya qiladi va ularning degradatsiyasini oldini oladi, bu esa Alsgeymer kasalligi va peshona-chakka demensiyasi kabi og‘ir kasalliklarni davolashga umid beradi.
“Ko‘pchilik demensiya shakllarining asosiy muammosi mikronaychalar deb nomlanuvchi miya hujayralarining asosiy tarkibiy qismlarining buzilishi hisoblanadi. Bu uzun kovak naylar miyaning sog‘lom ishlashi uchun juda muhimdir. Demensiyada ular tanazzulga uchraydi, bu esa miya hujayralarining o‘limiga olib keladi,” — deb tushuntirdi G‘arbiy Sidney universiteti onkologiya professori va Filamon kompaniyasi asoschisi Kiran Skott.
Ishlab chiquvchilar ALPHA-003 mikronaychalarni barqarorlashtiradigan va ularni shikastlanishdan himoya qiladigan birinchi dori bo‘lishiga ishonishadi. Preparatni odamlarda sinovdan o‘tkazish 2026-yilda boshlanishi rejalashtirilgan.
Agar ALPHA-003 ning samaradorligi tasdiqlansa, bu demensiyani davolashda inqilob bo‘ladi va butun dunyo bo‘ylab millionlab odamlarning hayotini o‘zgartirishi mumkin.

Австралийские ученые разработали препарат, способный остановить деменцию на ранних стадиях
Австралийская биотехнологическая компания Filamon Limited заявила о создании препарата нового поколения, способного победить деменцию. Ученые утверждают, что препарат под названием ALPHA-003 защищает мозговые клетки и предотвращает их деградацию, что дает надежду на лечение таких тяжелых заболеваний, как болезнь Альцгеймера и лобно-височная деменция.
«Основной проблемой большинства форм деменции является разрушение ключевого структурного компонента клеток мозга, известного как микротрубочки. Эти длинные полые трубки жизненно важны для здоровой работы мозга. При деменции они деградируют, что приводит к гибели клеток мозга», — пояснил профессор онкологии Университета Западного Сиднея и соучредитель компании Filamon Киран Скотт.
Разработчики уверены, что ALPHA-003 станет первым препаратом, который сможет стабилизировать микротрубочки, защищая их от повреждений. Испытания препарата на людях планируется начать в 2026 году.
Если эффективность ALPHA-003 будет подтверждена, это станет революцией в лечении деменции и может изменить жизнь миллионов людей по всему миру.